Adam Plachetka, cesta na vrchol

(TV film)

Hudební dokument o českém pěvci, jehož charismatický baryton obdivují na světových scénách a festivalech. Adam Plachetka, rodák z Prahy, patří mezi nejúspěšnější současné světové basbarytonisty. Jeho charismatický hlas obdivují na světových scénách a festivalech, jakými jsou např. Salzburger Festspiele, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Musikverein ve Vídni, Glyndebourne Festival, Teatro alla Scala v Miláně nebo Metropolitan Opera v New Yorku. Je neuvěřitelné, jakých uměleckých úspěchů již ve svých 33 letech dosáhl. Jako chlapec snil o kariéře hokejisty, na konzervatoři zpočátku uvažoval o světě muzikálů, nakonec se však plně začal věnovat opernímu zpěvu a začal se připravovat na cestu do operního světa. Adam Plachetka je obdařen mimořádným talentem, ale je také velice zásadový v postojích a názorech na umělecký svět a v představách na svůj život. Své aktivity spojuje s pomocí mladým umělcům pořádáním mistrovských kurzů, je aktivní v podpoře potřebným. Dokument ho sleduje nejen během jeho umělecké kariéry, ale také v soukromí, ve vzácných chvílích s rodinou. Jeho manželka je úspěšná sopranistka, sólistka Národního divadla Kateřina Kněžíková. Sama si vybudovala nezastupitelnou pozici v uměleckém světě, ale její závazky jí nedovolují cestovat se svým manželem, a tak stále řeší dilema, co obětovat, jaký kompromis přijmout. Kde budou vyrůstat jejich děti, kde bude vlastně domov Adama Plachetky a jeho rodiny. Nejen na tyto otázky by měl dokument umět odpovědět. Měl by zejména hledat odpověď na otázku, co vše může ovlivnit úspěšnou cestu v kariéře, co pro úspěch musí člověk udělat a obětovat a jakou roli na takové cestě hraje štěstí. Dokument nám nabídne pohled do života světové operní hvězdy, která však stále zůstává skromným českým patriotem. (Česká televize)

Marze

Ucil jsem se hrat sedm let na klavir, ale talent umelcu v teto branzi bere dech. "Bud budes nejlepsi, nebo tam nelez" dostal plachetka radu, kdyz vahal, jestli ma delat toto povolani. Ani mi neprekvapilo, ze v zemi s nabozenstvim boha Dolara, si musi v Chicagu a New Yorku mesic sam platit pobyt a dopravu po meste behem zkousek a pokud neonemocni, proplati mu koncerty. A jeste najde cas a energii na prostou reprodukci dve deti.  Dokument na Ceske televizi, kde je ho mozno shlednout v archivu. ()

Benigni

S Adamem Plachetkou je vše zalité sluníčkem, až člověka začne dokument nudit. Chybí mu totiž něco zcela podstatného a to dramatický oblouk - v dokumentárním žánru tedy alespoň nějaký dramatický vývoj - příběh. Sledujeme totiž jen řádku "reportáží" z Plachetkova uměleckého života - tu v Chicagu, tu v Salzburgu, tu ve Vídni, tu v Praze. A všude je to krásné, a Adam hezky zpívá, a je toho moc. Do toho občas promluví jeho krásná žena, která je též uznávaná pěvkyně, ale nic více nám o Adamovi vlastně neřekne. Povahou mi tedy přijde Plechetka až flegmatický, diplomatický, nekonfliktní. Takový ale nemůže být hodinový dokumentární portrét ČT, který je rozstříhaný jako publicistika a natočený jako nižší reportáž ČT24. Místy zcela neestetická a nerozmyšlená ruční kamera je asi tím nejslabším faktorem. O to více potom trčí úvodní a závěrečné "jen ve zpěvu" připlácnuté dronové záběry. V půlce dokumentu milovník klasické hudby a Plachetky zvažuje, jestli dokument nevypnout, protože se nedozvídá nic nového. Začnou mu vadit i Plachetkovy milé, i když už nic neříkající "stand-upy", (teď jsme tu, a teď dělám tohle a zítra jed zpívat tam a tam a budu jezdit do Litomyšle), ale přesto dokument shlédne z úcty do konce. Po narození druhého děvčátka už se pak divák dozví jen to, že Adam má rád rajskou. Shrnula bych dokument jednou větou "promarněná šance" a absence režie. ()