Upyri

Bielorusko, 2019, 77 min

ricci.s

Bielorusko a horor? Prečo nie? Včera som to riskol s Kazachstanom, dopadlo to biedne, tak som skúsil toto. Dokonca som sa o filme niekde dočítal, že sa malo jednať o vôbec prvý bieloruský slasher. Lenže to by si museli istí jedinci najprv ozrejmiť, čo to vlastne slasher je. A som v konečnom dôsledku aj celkom rád, že to slasher nebol. Upírina? Taktiež nie. Jedná sa o lesnú naháňačku s jazernými mutantami. Štyria teenageri vyrazia na výlet k jazerám, v ktorých podľa legiend títo mutanti raz do roka vstávajú z mŕtvych. A keďže obetovanie domorodým obyvateľstvom nevyjde, obetí bude o niečo viac. Nakrútené je to pekne (tieto prírodné horory celkom môžem), takže aj napriek nudnej prvej polovici prižmúrim trochu oko. No len aby to za niečo stálo, musela by tam byť aspoň nejaká krv, a tie príšery by nesmeli vyzerať tak neskutočne komicky. Tak sa nám tu všetky postavy trochu ponaháňali, pobili, poumierali. Dojmy rozpačité, ale čakal som to horšie. ()

darkrobyk

V animovaném úvodu (jenž by mimochodem nebyl naživo vůbec špatný) se dozvídáme o tajemném jezeře, ve kterém když utone člověk, je nutné následně provést rituál - mrtvého spálit na hranici s ochranným totemem. Pokud se tak nestane, vyjdou z jezera mrtví a budou vraždit. Vše je třeba stihnout před západem slunce. Dva mladí Francouzi si vyjedou s místními dívkami k jezeru na piknik. Do toho se přimotají pašeráci a navíc baba s postiženým synem, co hlídá, aby mrtví z jezera nevyšli. Samozřejmě dojde na utonutí a následný rituál. Vše se ale vymkne a z jezera přijde smrt. Překvapivě dobrý vizuál, od poslední třetiny je to fofr, závěr bleskový mazec. Naháněčky okolo jezera v mlze mezi starými stromy byly vynikající. Pominu, že snad kromě Francouzů jsou všechny postavy cáklé, ve výsledku to až tak nevadí. Nabízelo se samozřejmě gore, i když na nějakou krev dojde, nabízel se i sex, ale ten zůstal jen v letmých záběrech. Každopádně konec měl pěknou atmosféru klasických hororů. A jezero bylo parádní jak s blankytnou vodou třpytící se ve slunci, tak i temnou hladinou s odrazy měsíce. A třeba scéna, kdy baba jde s pochodní mlžným lesem k vodě, byla jak s gotického hororu...ale jo, dobré, škoda jen první užvaněné půlky. Kdyby tak naši natočili alespoň něco podobného. ()

pornogrind

Úplnej začátek celkem navnadil a já si říkal, že tohle by nemuselo být vůbec marný. Námět to nebyl opravdu vůbec špatnej. Pak ale přišlo vystřízlivění. Myslím si, že se to dalo divákovi naservírovat daleko líbivější a přitažlivější formou. Má to sice krátkou stopáž ale zla spojenýho s jezerem se divák víceméně dočká až v posledních cca 15-20minutách. 1hvězdu dávám za výběr lokace kde to bylo natáčeno a 1a půl za ten zbytek. Škoda potenciál tu byl. Zůstal ale nevyužit. Lepší 2hvězdy. ()

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č.28 - BĚLORUSKO - Skvělá úvodní scéna a docela obstojně navazující úvod mě dostatečně nalákal na sice klasický horor o študácích kempujících v lese, ale zato z netradiční země původu a s pěknou hlavní herečkou, jejíž postava byla sice mrcha, ale co už. Jenže ta spokojenost mi nevydržela dlouho, jelikož pak do děje vstoupili tři pašeráci, kteří mě neskutečně iritovali a pak dva místní obyvatelé, u kterých jsem se celou dobu těšil na to, až se víc zapojí do děje, jenže strašně dlouho trvá, než se něco stane a když už se to stane, tak je to tak chaotické, že jsem sotva vnímal, co se děje a co se komu stalo. A v celé prostřední části filmu se vlastně neděje nic, co by stálo za řeč - až na ty pašeráky, okolo kterých se to motá zbytečně dlouho. Ještě pár hezky natočených scén, ale jinak další klady nemám. Bohužel je to až příliš zapomenutelné a obyčejné, byť s pár osobitějšími prvky, ale ani ty výsledek nezachraňují, zvlášť když taky nejsou tak výrazné. 2* ()