Hellboy

Rock a Heavy Metal byl na Kubě pochopitelně považován za symbol amerického imperialismu a úpadku dobrého vkusu a mravů, a jako takový byl potírán. Kapela Zeus ale pronásledování přežila a nyní "triumfálně" "slaví" 25 let existence. Dokument stručně zachycuje jejich minulost, tady bohužel není úplně jasné, jakým způsobem se proti rockerům zasahovalo, jak je možné, že vůbec nahrávali demáče? Co se týče jejich protirežimních postojů, tak bohužel nešlo ani tak o aktivistické texty, jako spíše o pouhé nošení dlouhých vlasů... (ono to asi stačilo). Každopádně kdybych neznal situaci v Československu, Plastiky apod., tak si to možná nebudu umět představit. Každopádně to je minulost a většina filmu se soustředí na současnost, kdy se situace trochu změnila, kapela, potažmo celý hard&heavy žánr je nyní pro představitele státu OK, takže kapela jede na "triumfální" výroční turné po celé... Kubě. Což působí fakt vtipně. Čekal jsem bůhvíjakou pompu, ale místo toho hrají na improvizovaných podiích pro 100 lidí, nikoho to až tak moc nezajímá, rock už sice není zakázaný, ale o to víc je passé, všude frčí reggaeton, takže kapela nakonec řeší i své stáří a nejistou budoucnost - budou tyhle dědkové ještě někdy někoho zajímat? Film je dobře natočený, diváka vtáhne, dotýká se klíčových bodů z historie Kuby včetně zlepšení situace za Obamy a následné ochlazení s příchodem Trumpa. Kapela má dobré songy, škoda jen, že oni sami nejsou aktivisté i ve svých textech, proti režimu vždy brojili jen samotným rockem. ()