Všechna jména Květy Legátové

(TV film)

Dokument k 100. výročí narození jedné z nejpozoruhodnějších autorek 20. století – Květy Legátové. Za povídkový soubor Želary získala státní cenu za literaturu, filmové zpracování pak nominaci na Oscara... Životní příběh Květy Legátové nás zavede do krásných míst samot Moravských Kopanic, do Brna a nakonec až na červený koberec nejslavnějších filmových cen. Vynikající autorka, ale především učitelka v prostředí rozvíjejícího se poválečného školství. Ta mravenčí práce v první linii nám dává poznat nejen samu autorku, ale také její dílo. (Česká televize)

progression

Vynikající dokument o profesorce Věře Hofmanové, vyjímečné ženě všestranně vzdělané, s mnoha různorodými koníčky, ale především ženě ryzích lidských vlastností, které dříve bývávaly samozřejmější a která přes všechno, co ve svém bohatém životě dokázala, nikdy neztratila skromnost a pokoru. To už tak bývá, že ti, kteří toho dokázali nejvíc, bývají nejskromnější a dost často pro širší veřejnost neznámí. Přesný protiklad té druhé kategorie, kteří to co jim schází z jejich schopností musejí naopak dohánět "zviditelňováním per huba" , nesplnitelnými sliby, přifařováním se k veřejným penězovodům a co možná největším zviditelňováním se v médiích (nehodící se škrtněte), přestože té první kategorii mnohokráte nesahají ani po kotníky. Paní profesorka učila mnoho let děti v zapadlých oblastech Moravy, v Brně jako "persona non grata" nesměla. Mezi její největší koníčky patřilo už od mládí psaní. Psala povětšinou do šuplíku. Kvůli přirozené skromnosti její tvorba byla podle ní stále nedokonalá. Jenže pro to psaní měla neuvěřitelný talent a schopnosti, které dlouho ležely ladem. Něco málo ze své tvorby později vydala pod různými pseudonymy,, protože díky jejím pevným názorům by jí samotné v tehdejší době samozřejmě nic nevydali. Pro širší veřejnost byla objevena (lépe řečeno její pseudonymu Květa Legátová) až po uvedení velice úspěšného filmu Želary, zfilmovaného podle její povídky "Jozova Hanule" a posléze i vydáním povídky (s dalšími dotisky). Psala o prostředí, ve kterém dlouhá léta žila a které důvěrně znala a vzhledem k jejímu nenapodobitelnému bohatému a košatému jazyku patří její (pozdě ale přece objevené) dílo ke klenotům československé literatury 20. století. Ocenění se dočkala až na samém sklonku života a díky své skromnosti stejně většinu honorářů rozdala potřebným. Ve filmu o ní obdivně mluví i její žáci a z celého dokumentu vyplývá, že naprosto zaslouženě. Škoda, že takovýchto vyjímečných osobností není u nás daleko více - anebo se o nich neví. To by asi to naše "couvání ke světlým zítřkům" :-) nevypadalo tak jak bohužel vypadá ... Dost mne překvapuje, jak málo hodnocení má tento vyjímečný dokument, i když hodnocení jsou vesměs velice vysoká a myslím, že tento dokument opravdu stojí za shlédnutí. I když ústřední postava dokumentu byla vlastně po většinu svého života pro širší veřejnost také skoro neviditelná a neznámá.  V archivu ČT je tento dokument dostupný na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/12350472458-vsechna-jmena-kvety-legatove/ ()

sator

Svoboda je to čeho se nejraději vzdáváme... Slušný, vzdělaný, skromný člověk... Takových nás moc není...🙃 ()

marhoul

Obdivovaná paní profesorka Věra Hofmanová. Velmi pěkný dokument o nenápadné, výjimečné osobnosti, která si podmanila spousty čtenářů, diváků a jak můžeme vidět ve filmu, také řadu svých žáků. Literární styl této dámy je okouzlující, dokument mě potěšil. ()

Marze

Byl jsem překvapen, jaká to byla zlatá ženská. Když se vyznala mimo jiné v islámu, škoda že s ní již nelze diskutovat o mnoha věcech. Například kde je ten pravý islám. Jestli v Iránu, v Talibanu, Islámském státu, Saudské arábii či Maroku, kde se i napijí piva? ()