Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou

Réžia:

Petr Horký

Scenár:

Petr Horký

Adam Ondra, Ondřej Vetchý (rozprávač), Jan Adámek (rozprávač)

Podaří se nejlepšímu lezci světa překonat nejtěžší cestu Balkánu? Extrémní skalní převis v čarokrásném pohoří Domogled doposud žádný horolezec nezdolal... Dobrodružná výprava začíná. Adam Ondra, několikanásobný mistr světa v lezení na obtížnost a zároveň aktuální držitel rekordu v překonání nejtěžší existující skalní cesty světa, má před sebou několik cílů. Rád by procestoval a zpopularizoval exotický Balkán, kde se nacházejí úžasné skalní oblasti, a kam přitom světová lezecká elita příliš často nejezdí. Tento cíl určil osu cestopisu: za pomoci místních horolezců najít, případně navrtat cestu, která ještě nebyla vylezena – a tuto výzvu v omezeném čase zvládnout. Ve chvílích odpočinku Adam vychutnává místní kolorit. V Rumunsku zavítá do horské vesničky, do starých termálních lázní, či do pravoslavného kostela. Skalní lezení má zároveň svoje pravidla, etiku, dílčí disciplíny – s tím vším Adam seznamuje laického diváka. Přímo před kamerami se odehrávají výkony světové úrovně. Co jiní lezci musí trénovat týdny, Adam zvládne za pár dní. Jenže nevyzpytatelné počasí přináší do Transylvánských Alp dešťové přeháňky. Čas běží a podmínky k lezení nejsou dobré. Zůstane nakonec ta nejtěžší balkánská cesta bez prvolezce? (Česká televize)

LachtanShows

Sice mě zrovna horolezectví jako sport příliš nikdy nezajímalo, Balkán, Rumunsko a hory jako takové ovšem bezmezně miluju a jakýkoli televizní či filmový kousek, který mi zprostředkuje možnost se těmito mými oblíbenci kochat, má u mě automaticky zelenou. Dokument je navíc podán tak poutavě, že mě po chvilce začalo bavit i to lezení po skalách. ()

zdeny99

Úvodní díl zajímavého seriálu o něčem, co mi vůbec nic neříká, tedy lezení na obtížnosti. I proto ty věci, že najít a vyvrtat novou cestu trvá několik dní (převzato až z druhého dílu) a že stěnu zdolává i několik dní, jsou pro mě úplnou novinkou. Natož co to je nějaké 9A, 9A+... Tady leze na prej nějtěžší rumunské stěně a jedné z nějtěžších na Balkáně. Nechápu, jak tohle může vylézt. Já tu sedím, dívám se na to, a už mám závrať. Nakonec vyzkoušel dvě cesty a dal to. Kromě tohoto nadlidského výkonu, který je nasnímán prvotřídními záběry, tak je tento díl i krátkou ukázkou o Rumunsku. Tam kde lezl, to vypadá jak konec světa. Spíš bych tipoval nějakej Kazachstán než Rumunsko. Však taky v dokumentu prohlásili, že tady chcípl pes. [50. hodnocení, 1. komentář, 84%] ()