Ve stínu tajných služeb

• Fínsko Nyrkki (viac)
Fínsko, (2019–2021), 13 h 17 min (Minutáž: 42–45 min)

Hudba:

Panu Aaltio

Emmi Parviainen, Hannu-Pekka Björkman, Olavi Uusivirta, Katja Küttner, Sampo Sarkola, Samuli Vauramo, Ivan Mathias Petersson, Jevgeni Haukka (viac)

V 50. letech minulého století není nejžhavějším místem studené války Washington nebo Moskva, ale Helsinky, kde se KGB i CIA snaží ovládnout Finsko, malou severskou zemi vklíněnou mezi východní a západní mocnosti. Jak stoupá celosvětové napětí mezi mocnostmi, snaží se Pěst, operativní skupina finských tajných služeb, udržet svou zemi nezávislou a svůj tým sjednocený. Nová členka skupiny pak začne odhalovat pravdu o své minulosti a také se rychle blíží prezidentské volby ve Finsku, takže jde stále o víc v osobních i profesionálních vztazích. A Pěst brzy zjistí, že jako jediná je strážcem budoucnosti Finska. (Viasat)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Ve stínu tajných služeb (2019)

Na seriál jsem se velmi těšil, tím tvrdší byl proto ten náraz do zdi, který následoval. Finským tvůrcům se podařilo vytvořit poměrně chaotický počin, který se zpočátku tvářil jako špionážní thriller, ale bylo to jen záludné klamání tělem. Celkem brzy se ukázalo, že ve skutečnosti půjde o pátrání po minulosti nové agentky finské tajné služby, jenže seriál selhal i v tomto ohledu. Přestože se jí scénář věnoval (a to až příliš), ve výsledku jsem se o ní nedozvěděl téměř nic, takže si myslím, že by bylo lepší, kdyby Finové ušetřili peníze, než aby točili podobné zbytečnosti. ()

Krvavé pěsti (2019) (S01E01)

Pilotní epizoda finského seriálu mě ničím neoslnila takovým způsobem, abych ke svému tradičnímu zahajovacímu hodnocení přidal další hvězdičku (natož dvě). Seznámení s postavami proběhlo vcelku standardně, s uvedením do děje to v mém případě bylo poněkud horší; zatím v tom mám dost chaos. ()

Hození mincí (2019) (S01E02)

Aha, už jsem se zorientoval: na jedné straně stojí zlí "demokraté", na druhé zlí totalitáři a uprostřed si hrdí Finové hájí své zájmy. Já mám studenoválečné záležitosti hodně rád, ale tady mi ke spokojenosti ještě něco chybí. Taky začínám mít silné obavy, že půjde spíš o osudy hlavní hrdinky, než o přetahovanou mezi CIA a KGB s občasným úderem Pěstí. ()

Útěk z Porkkaly (2019) (S01E03)

Původně jsem se na finský retro seriál těšil, ale po dvou epizodách jsem byl poněkud rozpačitý a po té třetí jsem přímo zklamaný. V podstatě nejzajímavější pasáží tady byl nález starého fotoalba, protože celá akce na sovětském území působila hrozně naivně i přes použití prvního finského Terminátora. ()

Ženský instinkt (2019) (S01E04)

Tak i po skončení čtvrté epizody ve mně jasně převládá pocit zklamání. Námět je podle mě výborný, ale způsob jeho převedení na obrazovku se mi jeví býti poněkud nešťastným. Od děje seriálu zasazeného do padesátých let dvacátého století jsem si prostě sliboval mnohem více. ()

Vražda v Moskvě (2019) (S01E05)

Tvůrci mi vytrvale odmítají poskytnout nějaký důvod ke spokojenosti, přičemž výlet do Moskvy mohl být o tolik zajímavější... Zatím se vše odvíjí tak, jak jsem se obával; v centru dění je stále Helenin příběh (který by podle mě měl být spíše vedlejší dějovou linií), na jehož pozadí probíhá studená válka. I napsané to vypadá blbě, ale Finové to takhle i natočili. ()

Nečekaní spojenci (2019) (S01E06)

Na jednu stranu bych mohl být spokojen, protože jsem se dočkal nějakého toho špiónování, na druhou stranu Heleně zase jednou bouchly saze. Vážně, kolik chlapů bude muset ještě zmlátit, než někomu konečně dojde, že s tou blondýnou asi není všechno úplně tak, jak se zdá být? Na to snad jeden nemusí dělat pro tajnou službu, ne? A všechno pohřbili dnes už nevyhnutelní romantičtí spermoni. Ach jo... ()

Cena za svobodu (2019) (S01E07)

Proč jsem si vlastně stěžoval na to, že se tvůrci příliš zaměřili na Helenu a málo na širší dění? Všechno bylo lepší, než sledovat dva roztoužené samečky na cestě za štěstím. Mám pocit, že se tu dějová linie, kterou jsem původně považoval za hlavní, objevuje už jen tak mimochodem. ()

Poslední mise (2019) (S01E08)

Osmá epizoda byla určitě lepší než předchozí díl, ale k vyššímu hodnocení jsem se vybičovat nedokázal. Potom, co mě Finové postupně deptali, jsou dva kousky maximem. Uvidím, jak to bude dál, třeba mě překvapí. Ale upřímně, vážně o tom pochybuji, zatím obsahovala každá epizoda tak dvacet procent zajímavého děje, zbytek byla vata. ()

Návrat do Porkkaly (2019) (S01E09)

Hmmm, tak neočekávané se stalo skutkem. Devátá epizoda měla zcela překvapivě mnohem zajímavější děj než naprostá většina tohoto seriálu. Konečně se přestalo šlapat na místě, přišel návrat k původní hlavní dějové linii, jen je škoda, že se to nestalo mnohem dříve. ()

Volby (2019) (S01E10)

Finové mě přesvědčili, že vcelku povedeného výsledku v minulé epizodě dosáhli pouhým nedopatřením. Závěrečný díl sice přinesl v podstatě zajímavý a málem i napínavý děj; došlo k tomu, bohužel, na úkor brutálního zavraždění logiky, což přineslo celou řadu svižných ale zároveň hloupých scén. ()