Ve stínu tajných služeb

• Fínsko Nyrkki (viac)
Fínsko, (2019–2021), 13 h 17 min (Minutáž: 42–45 min)

Hudba:

Panu Aaltio

Emmi Parviainen, Hannu-Pekka Björkman, Olavi Uusivirta, Katja Küttner, Sampo Sarkola, Samuli Vauramo, Ivan Mathias Petersson, Jevgeni Haukka (viac)

V 50. letech minulého století není nejžhavějším místem studené války Washington nebo Moskva, ale Helsinky, kde se KGB i CIA snaží ovládnout Finsko, malou severskou zemi vklíněnou mezi východní a západní mocnosti. Jak stoupá celosvětové napětí mezi mocnostmi, snaží se Pěst, operativní skupina finských tajných služeb, udržet svou zemi nezávislou a svůj tým sjednocený. Nová členka skupiny pak začne odhalovat pravdu o své minulosti a také se rychle blíží prezidentské volby ve Finsku, takže jde stále o víc v osobních i profesionálních vztazích. A Pěst brzy zjistí, že jako jediná je strážcem budoucnosti Finska. (Viasat)

Necrotongue

Na seriál jsem se velmi těšil, tím tvrdší byl proto ten náraz do zdi, který následoval. Finským tvůrcům se podařilo vytvořit poměrně chaotický počin, který se zpočátku tvářil jako špionážní thriller, ale bylo to jen záludné klamání tělem. Celkem brzy se ukázalo, že ve skutečnosti půjde o pátrání po minulosti nové agentky finské tajné služby, jenže seriál selhal i v tomto ohledu. Přestože se jí scénář věnoval (a to až příliš), ve výsledku jsem se o ní nedozvěděl téměř nic, takže si myslím, že by bylo lepší, kdyby Finové ušetřili peníze, než aby točili podobné zbytečnosti. ()

Aky

Seriál je zajímavější v osobní rovině protagonistky, než v rovině her tajných služeb. Několik prvních dílů je značně nezřetelné, který špion pro jakou službu vlastně pracuje, což jednomu bere chuť vyhlížet další díly. Problémem asi je trošku i fakt, že pro našince je finská historie 50-tých let španělskou vesnicí. Takže nic moc. ()