Kingdom of Silence

(TV film)
  • USA House of Saud (pracovný názov)

Real Tom Hardy

"THIS IS MY DIET PEPSI." ----------- Dva roky dozadu doku-boh Alex Gibney ohlásil, že pracuje na dokumente nesúcom názov "House of Saud" mapujúcom históriu vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi. V preprodukcii bol hodný kus času a ja maximálne natešený, až dokým sa pred vyše mesiacom nezmenil názov a nevyšiel trailer, ktorý ukázal, o čom to celé vlastne bude. Takže z doku, ktorý mal riešiť unikátnu a zaujímavú tému a zároveň tému, o ktorej žiadne iné dokumenty nie sú, sa vlastne stal úplne a doslova totálne generický dokument o Džamálovi Chášukdžím, o ktorom sú dokumentov desiatky. Ťažko povedať, kedy sa to zlomilo, nakoľko "HoS" bol oznámený po jeho smrti, tipoval by som teda september 2019, keď vyšla nahrávka zo saudskoarabského konzulátu. Každopádne, mrzí ma to najviac hlavne preto, že toto celé bolo zastrešené pod taktovkou Gibneyho, kde by som sa o poriadny náklad relevantných informácií a kvalitných archívnych záberov nemusel báť ani na moment. Takto som zostal len neprimerane nechutne sklamaný a nič iné. Ak však tieto pocity odoberiem a na Kingdom of Silence sa budem dívať samostatne bez úvah o tom, čo z toho mohlo byť – solídna dokumentárčina. A ani slovko pochvaly navyše, lebo som stále nasraný. ()