Kalinový háj

• Sovietsky zväz Kalinovaja rošča (viac)

Sovětský barevný film je natočen podle stejnojmenné veselohry Alexandra Kornejčuka. Tato veselohra, kterou před časem v Praze uvedlo Realistické divadlo, je i u nás dobře známa a oblíbena. Jako hra, tak i film upoutá především znamenitým vykreslením nejrůznějších charakterů lidí současné kolchozní vesnice, do níž přijíždí spisovatel Batura, aby tu sebral materiál pro novou knihu. Příjezd spisovatele a jeho přítele malíře vyvolá ve vesnici velký rozruch, a tak prostřednictvím spisovatele, který poznává život a lidi kolchozu, poznává i divák způsob života současného sovětského venkova. (Filmový přehled)

ripo

Veselohru ze současného života kolchozu „Kalinový háj" od známého ukrajinského dramatika Alexandra Kornejčuka si brzy po jejím uvedení na scéně Realistického divadla v Praze v roce 1951 naši diváci oblíbili neméně než diváci sovětští a „Kalinový háj" se od té doby hrál v mnoha našich divadlech. Kornejčuk v této hře použil k zobrazení kolchozního života ne sice nového, nicméně vždy zajímavého prostředku: ukazuje kolchoz tak, jak se jeví očím spisovatele, který sem přijel sbírat materiál pro svou novou knihu. Přítomnost spisovatele vyvolá v kolchoznicích různé pocity; proč vlastně přijel zrovna k nim, když přece nejsou nejlepší? A lze jistě vděčit spisovatelově návštěvě, že se kolchoz vydal na novou cestu, že předseda Romaňuk prohlédl zaostalost svých tvrzení — že jim stačí, když jsou první mezi posledními — a že konečně došlo také k vyjasnění vztahů mezi některými obyvateli vesnice — především mezi Naďou a Karpem a mezi Karpem a Romaňukem. Kornejčuková dějově nebohatá, ale svěží a poutavá hra získává především znamenitým prokreslením řady různorodých charakterů: pohodlného, nicméně uvážlivého Romaňuka, rázné předsedkyně vesnického sovětu, odhodlané a trochu zasněné Nadi, daleko kupředu vidícího Karpa, nebo zase ochmelky a lenocha Vakulenka, zpanštělé a přemrštěné Ágy, konečně i těch dvou, kteří svým příjezdem způsobili takový rozruch v kolchozním životě — spisovatele Batury a malíře Verby. Filmový přehled 41/1954 ()