Tímhle vlakem jedu

(festivalový názov)
  • Francúzsko This Train I Ride (viac)
Francúzsko / Fínsko, 2019, 77 min

Nákladní vlaky se vinou rozlehlou americkou krajinou jako obrovští oceloví hadi. Stačí počkat do setmění, vtěsnat se mezi vagony a potom schoulené ve spacáku uvítat rozbřesk a těšit se výhledy, které nejsou omezovány okenními rámy. Cesta, na níž není cílová destinace důležitá, pro protagonistky představuje dosažení svobody, ačkoli se tím současně pohybují na hraně zákona. Z této perspektivy film přemítá o lidské identitě a hledání vlastního místa v rychle se proměňujícím světě. Výslednou melancholickou atmosféru snímku podtrhuje hudební podkres Warrena Ellise. (Jeden svět)

chozze008

Jen čtyři hvězdičky protože o train-hoppers (nějak jsem nezaznamenal, že by tam tento termín zazněl) jsem viděl lepší dokument (jméno si nepamatuji), plus bych vám rád doporučil fota jednoho ex-hoppera ze života těchto lidí, ale opět zmizelo v propadlišti času, sorry. Škoda, že jen jedna jiná recenze. Prostě pokud vás zajímá jak jezdit vlakem načerno (USA) a tento způsob života Vás přitahuje, tak si to musíte dát (nebo už jste to viděli), řekl bych, že od takového vašeho základního nastavení se bude odvíjet i počet hvězdiček. Mimochodem, víte, že si můžete "stopnout" i nákladní loď? No hledejte cestovatelé :-). ()

Vajonek

Pěkná kamera, působivá píseň výborně zazpívaná jednou ze tří protagonistek... A to je tak vše... Ano, občas tam zazněla nějaká životní pravda, hrdinky mluvily o svých pocitech ohledně smyslu bytí, které byly do značné míry podobné těm, které asi někdy zažíváme tak nějak všichni, tudíž bylo možné s těmi ženami místy i souznít. Vzhledem k tomu, že taky ráda cestuju vlakem (zatím tedy jen osobním a vracím se vždy celkem brzy domů), celkem jsem chápala, co je tak zhruba k tomu bloumání po kolejích mohlo táhnout. Ale prostě to nějak pro mě nemělo žádnou přidanou hodnotu, velmi rychle jsem se začala docela nudit a ptala jsem se sama sebe, proč bych tohle jako měla sledovat. Ač neměl film stopáž z nejdelších, několikrát jsem se přistihla při tom, že si přeju, ať už hlavně ty ženy zase tím vlakem někam odjedou a já můžu odejít z kina a odjet svým vlakem pěkně do domoviny. 40 %. ()