Tajemství Severní Koreje

(TV film)
  • Veľká Británia North Korea - Voices from the Secret State
Veľká Británia, 2018, 47 min

Kim Čong-un (a.z.)

V poslední době byla v tisku a médiích častým tématem Severní Korea, přestože jde o nejizolovanější a nejuzavřenější stát na světě. Nikdo neví, jak lidé, jimž vládne Kim Čong-un, doopravdy smýšlejí. Lépe řečeno do nynějška to nikdo nevěděl. Tento filmový dokument poodhaluje pravdu, protože se v něm můžeme seznámit s necenzurovanými názory některých obyvatel Severní Koreje, mimo jiné armádních důstojníků, vysoce postavených příslušníků tajných služeb, respektive členů obyčejné rodiny, která uvažuje o útěku ze země. Všichni tito lidé riskovali životy nebo přinejmenším svobodu, když byli ochotni hovořit se čtyřmi svými krajany, kterým se podařilo uprchnout do jižní části poloostrova a kteří prorazili hrozivou „stěnu mlčení”, vztyčenou obávaným diktátorem, aby mohli udržovat kontakty se svými přáteli a kolegy žijícími dodnes v Severní Koreji. O tom, jakou cenu museli tito lidé zaplatit za navazování styků s okolním světem, budeme mít zprávy z první ruky. (TV Spektrum)

Marze

Dokument o telefonování obyvatel s nasazením života do Číny často odposlouchanými novými čínskými telefony jako nový zdroj informací. Jako vždy žánr horor. Škoda že v dokumentu neřekli něco o mechanismu , který privilegovaná hrstka drží v šachu obyvatele. Nezávislé tajné služby, které se navzájem špehují, koncentrační tábory...Vždyť jsme to zažili u nás. ()

buchannon

"Pokud skutečně chcete přinést práva severokorejským lidem, odstranění Kim Čong-una je nejrychlejším způsobem." Politické tábory vězní 120000 Severokorejců jen proto, že měli smůlu a narodili se v zemi v područí nejhorší ideologe a jen proto, že mají odlišou představu demokracie. Zkuste jim říct, že SK je dobré místo pro život a že Kim je hodný strýček, a zřejmě si pod vousy zadrmolí cosi o nejzkurvenějším státě na světě. Já jen doufám, že se místní soudruzi a soudružky hodně brzy vzpamatují. Chtěl jsem zde ještě napsat, co si myslím o Kimovi, ale radši jsem si to rozmyslel, neboť nevíme, jak moc nervózní je jeho prst nad oním tlačítkem. ()

Amper01

Nehodnotím situaci v koreji, ale tento rádobydokument skládající se z hovorů lidí uvnitř a vně. Lidé uvnitř mohou za takovýto hovor i přijít o život, to ano. A pro lidi vně má nepopsatelnou hodnotu. Ale dokument seskládaný jen z takových útržků nemá moc valnou cenu pro diváka... ()