Na skladníka, kterému chyba ve výkazu příjmů převrátila život vzhůru nohama, teď čeká celá řada neuvěřitelných situací. (Netflix)

Willy Kufalt

Francouzský scenárista Francis Veber se vyjádřil, že dobrá komedie by neměla trvat víc než 90 minut. Za sebe bych si určitě našel výjimky, kdy se tvůrcům povedlo i mnohem delší stopáž filmové komedie naplnit výborným způsobem, ale přesto onen Veberův názor jako divák více méně sdílím a tady těch 110 minut pro jakousi situační vztahovou hříčku považuji za příliš přehnanou vůči divákovi a jeho schopnosti udržet po celou dobu pozornost i s patřičným nadšením. O nulu víc nepovažuji v rámci své kategorie za úplně špatný film, jen za příliš dlouhý, nevyrovnaný a poněkud roztříštěný, navíc mu schází vedle kousku napětí (což se komedii dá prominout) občas i ten vtip a svižnost (což je u komedii už horší). Humor zde zabezpečuje hlavně mladý Björn Gustafson (později známý hlavně jako Harry ze série komedií o partičce Jönssonových) ve vedlejší postavičce Rulleka, plus gagy s pouličním zametačem a sluhou v jedné osobě, zbytek často připomíná spíše takové dobové romantické cosi. Líbila se mi černobílá kamera, rovněž některé nápady (úvod a závěr se sudičkami s číselnou tabulkou) a celkově je vidět, že se zde tvůrci počátkem 60. let snažili o nové postupy ve filmové komedii, občas dojde i na pěkný režijní nápad (např. hádka nasnímaná beze zvuku spoza skleněné zdi). Pevnou součást filmu zde tvoří i několik videoklipů tehdy populární švédské zpěvačky Lill-Babs, ale úpřimně mi většina těchto písní svou posmutněle melancholickou náladou do komedie moc nepasovala. A ten závěr s ruskou písničkou pod heslem „bavíme se po sovětsku“? To už beru z dnešního pohledu raději jen jako špatný vtip. [55%] ()