Hledání vraha milenců i politicky zapeklitý případ neodradí Arazíma od prožití večera s Karličkou. Velitel pátračky Karel Arazím má problém:od plukovníka Kostrouna dostal dva lístky na slavnostní představení Labutího jezera, hraného pro legionáře. Nakonec se přece jen odhodlá a pozve Karličku Formánkovou. Po večeru, který s ní stráví, prohlásí rezolutně: "Ta - nebo žádná jiná!" Vcelku se však svými citovými problémy nemůže příliš zabývat, protože má na krku nejen vyšetřování dvojnásobné vraždy venkovských milenců, ale i delikátní případ podezření z vyzvědačské činnosti. U Vídně byl totiž nalezen mrtvý poštovní holub, který podle chovatelské známky patří synům zásadového hraběte Waldera. Starý aristokrat holuby nesnáší stejně jako podivné přátele svých synů, kteří se začali na jeho zámku roztahovat. Konflikt cti a ctižádosti předznamenává události, které zanedlouho ohrozí nejen první Československou republiku. (Česká televize)

quokam

Kazda vyjimka ma sve pravidlo. Neda se rict, ze by Libusce Safrankove nekdy nejaka role napristo nesedla - s vyjimkou role Karlicky v cetnickych humoreskach. No nic no.  Detektivni linky dobry. Popisovany lapsus s holuby se da vysvetliti tim, ze spiklenci meli k dispozice vice holubu pro vice destinaci.  Vyjimecnych 60 pro. ()

Brtniik

Po dlouhé době jsem viděl Četníky, konkrétně Čest rodu (S02E05). Již dříve jsem možná psal o naprosté zmatečnosti seriálu – je to soudobá taškařice posunutá do jiného období. V době První republiky se nemohlo stát, aby se lidé (zvláště pak v ozbrojených složkách) k sobě takto chovali. Libuška byla nějaká rozvrkočená a na hlavě měla podivnou hučku, co by tehdy žádná žena nedopustila. Podivný byl i rozkol feudální rodiny. Platilo, že rodina (i politicky) táhla za jeden provaz, tedy nemohlo se stát, že by se omladina trhla od linie otce rodu. Ovšem nejvíce mne dojalo využití poštovních holubů pro špionážní účely. Tvůrcové slyšeli o tomto fenoménu a s gustem ho zapracovali do tohoto dílu. Chybička se ovšem vloudila v tom, že poštovnímu holubu se nedá vysvětlit: „Poletíš holoubku na Rigštráse 25, Vídeň a doručíš tam tajnou depeši, kapišto?“ Poštovní holubi totiž létají VŽDY OD NĚKUD DOMŮ, nic jiného se po nich, snad kromě zasycení žaludku a množení, nedá očekávat. Tento lapsus svědčí buď o základní neznalosti tvůrců o problematice anebo, a to by bylo ještě horší, z diváka se pokoušejí dělat hlupáka. Čili Četníkům se budu nadále vyhýbat. ()

• Bunkr v dobrém stavu, který se v tomto díle objeví, je MJ-S-29 "Svah", který je jediným dostavěným objekt stavebního podúseku 3./XI. Mikulov z roku 1938. (Maulincio)
  • Zámek hraběte Waldera je v této epizodě představován zámkem Buchlovice. Natáčelo se jak na nádvoří u brány, tak i v zámecké zahradě. (Pedro72)