Jaroslav Smola podvádí manželku a vymlouvá se na svého přítele Petra Stamatiho. Nalézá pochopení u svého tchána, který v mládí svou ženu také podváděl a který netuší, že ona jeho lest odhalila. Při návratu Petra Stamatiho z Egypta je Jaroslavova výmluva odhalena. Jaroslav s tchánem vezmou své rozezlené ženy do kina, aby zachránili situaci. Ve filmovém týdeníku jsou záběry z koupaliště, na nichž je Jaroslav zachycen ve společnosti neznámé krásky. Rodinná pohroma je dovršena. Navíc se vrátí z ciziny zápasnický šampion Theodor Straka. Dozví se, že jeho žena je ve filmovém týdeníku zachycena a vypraví se do kina, kde jsou shromážděni všichni zúčastnění. Straka však již nemá možnost film vidět a uvěří své vyplašené ženě, která si vymyslí, že šlo o hranou scénu a že filmový štáb požádal Smolu, aby v roli nahradil herce, který se nedostavil. Všichni jsou spokojeni, nejvíce však Petr Stamati a Máňa Vacková, kteří se v průběhu děje seznámili. (oficiálny text distribútora)

Véča

„Filmový ateliér jsme měli v brněnském Varieté pana Jeřábka. Byl to jednopatrový barák proti Velkému divadlu. Interiéry se točily na jevišti a v hledišti, ostatní venku. Hasiči měli pořád co dělat, pobíhali věčně s kbelíky, protože každou chvíli někde něco při natáčení doutnalo. Nebylo divu. Lampy byly uhlíkové, otevřené a co chvíli nějaký kousek rozžhaveného uhlíku spadl do dekorace. Hasiči však měli bystré oči. Zato my ne. Ze zánětu spojivek jsme nevyšli. Medik z očního oddělení od Svaté Anny tu pořád obcházel s lahvičkami a nějakým medikamentem nám pořád vyplachoval oči. Za deset dní byl film hotový. Pražský počítal s týdnem, ale zdrželo nás počasí. Za měsíc pak byla premiéra Záhadné krásky v brněnském kině Universum na Nové ulici. Celý týden měli vyprodáno odpoledne i večer. Lidi si tam chvílemi dokonce i zatleskali. Před půlstoletím byli filmoví diváci přece jen mnohem méně nároční.“ citace z rozhovoru s Oldřichem Novým: Tvrzník, Jiří – Včeláková, Jana (1977): Pro divadlo pan Floridor..., Kino, 32, č.5 (8.3.), s.15. ()

NinadeL

Neznámá kráska je brněnským filmem Přemysla Pražského. Pražský na čas přesídlil do Brna, angažoval místní herce (mezi nimi také debutujícího Oldřicha Nového pro vedlejší milovnickou roli) a realizoval humornou anekdotu založenou na oblíbených střetech - partnerských, rodinných a mezigeneračních. To celé okořenil zajímavým prostředím výrobny Lloydfilmu, přítomností řeckořímského championa a odkazy na Egypt. Klíčový děj je založený na realizaci falešné aktuality, což nabízí do značné míry velice zajímavou reflexi filmového podnikání v hraném filmu (na což navazuje Pražského participace za kamerou i před ní). Zajímavý je opakující se gag silného stisku hromotluka s pěti palci (podobně tak funguje například vtip s kapesníkem ve Fairbanskově Zorrovi). Z dnešního pohledu se pak bohužel opakuje absurdní sloučení filmu pouze s fenoménem debutujícího Nového, který na svůj další film čekal dalších dvanáct let (načež natočil Rozpustilou noc) a vše ostatní je poněkud zamlžováno. Za sebe musím dodat, že s opakovanými reprízami je Neznámá kráska filmem mnohem kompaktnějším a příjemnějších. A konečně i ten sportovní oděv Petra Stamatiho už tolik nevyčnívá. ()

• První filmové vystoupení Oldřicha Nového. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)
  • Velmi později litoval toho, že si za dvě stě korun neopatřil kopii filmu, aby ji mohl promítat pro pobavení svých přátel. (Kulmon)
  • V tomto filmu se poprvé a na dlouhou dobu naposledy objevil před kamerou Oldřich Nový. (Kulmon)