Carmilla

• Austrália Carmilla

Morien

Potenciál předlohy zůstává nenaplněný. Četla jsem ji už dávno, ale vybavuji si pocit hrůzy línající z mundánního a "nezasvěceného" popisu událostí. Tento pocit hrůzy byl v adaptaci odstraněn poetizací a subjektivizací vyprávění. Taky nepomáhá, že je to jaksi vylidněné, škoda, že tam není víc interakcí mezi dospělými/obyvateli tohoto světa, jako když se doktor s guvernantkou potkají na cestě a podobně. Nicméně pořád dávám tvůrkyním palec nahoru. Je tam několik velmi působivých obrazů. ()

Filmmaniak

Viktoriánské drama se točí kolem dospívající dívky, žijící na rodinném panství podle zajetého režimu a svazujících pravidel, které jí dělají ze života strohou a ubíjející repetitivní rutinu (a stejné pocity jsou prostřednictvím podobně upjatého a úmorného vyprávění přenášeny i na diváka). Trochu vzrušení s sebou přinese až příjezd neznámé krásky hrdinčina věku, která měla opodál nehodu s kočárem a trpí ztrátou paměti. Komorní dobový film, lákající na potenciální zakázanou lesbickou romanci a ďábelské prvky, však zůstává jen u pouhého příslibu a opatrných náznaků a kromě toho už nenabízí nic dalšího, jen ambivalentní rozuzlení s motivy předsudků a strachu z neznámého, které po hodině a půl slaboučkého příběhu o touze vymanit se z okovů asketického prostředí a konečně žít naplno za příliš uspokojivé považovat nelze. ()