Nodoka's Garden

• Japonsko Nodoka no niwa (viac)

Anet21

⚪Myslím, že v západnej produkcii som zatiaľ nič podobne čisté nevidela.⚪Celé štyri diely sú totižto akousi esenciou senzuálnosti, nuáns, platonickosti, no zarámcovanej vo fatálnej láske a príťažlivosti, ktorá nie je postavená na ničom fyzickom a stojí vyslovene iba na ,,intelektuálnej" láske.⚪Až sa môže zdať, že niečo podobné nemôže existovať, čím veľa divákov môže seriál spochybniť, predsa, predstva, že 23-ročná dievčina sa osudovo zamiluje do stárnúceho 60-ročného profesora môže niekomu pripadať ako čistá esencia pátosu a melódrámy. Japonci ale vedia aj takého koncepty nakrútiť čisto a ,,po svojom," že nepôsobia tak, že chcú diváka vydierať (i keď v závere choroba hrdinu už bola celkom cez čiaru). Celý dej absentuje v podstate čokoľvek fyzické, nepadne ani jeden bozk, no i tak je puto medzi hrdinami viac ako citeľné, o to viac, keď sa buduje hlbokými introspekciami postáv a filozofickými rozhovormi. Takže celý koncept ,,zamilovania sa do duše" je pozvoľný a hlavne, citlivý divák nemá problém sa s ním stotožniť.⚪Viem si predstaviť, že ak by sa dej okresal a niektoré jemne retardujúce opakujúce sa scény by sa vypustili, z minisérie by bol ešte lepší film. Seriál síce pracuje s klasickými japonskými motívmi (nesmrteľná láska, pohľad rodiny na ňu, pohľad okolia a pod.), no po všetkých explicitných dielach je podobné nuansové filozofické presahové dielo s tichou, ale silnou hrdinkou na úrovni Jane Eyerovej príjemným osviežením. Kiežby existovalo viac podobných seriálových počinov.⚪ ()