Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (5)

Episode 1 (2019) (S01E01)

Nápad moc dobrý, ale od Norů se dá čekat ledasco. Takže co? Bude to další ekologická agitka, nebo se bude kárat třeba za zacházení s přistěhovalci? Naštěstí to tak nevypadá. Ten jednoduchý nápad, že se začne společnost prolínat lidmi z různých historických epoch, má obrovský potenciál a jsem velmi zvědavý, jakým směrem se budou tvůrci ubírat. Zatím je to kriminálka, kterou se prolínají vztahy a současně se tvůrcům daří vykreslit svět se zpřítomnělými. A to už v první epizodě. Zatím velká spokojenost. ()

Episode 2 (2019) (S01E02)

Nápad má velký potenciál a tvůrci z něj zatím zdařile těží. Je jasné, že by mohlo vzniknout mnoho řad, protože tento svět nabízí desítky zápletek. Konflikty, které způsobuje střet lidí z různých období připomínají, jak moc se život člověka za posledních tisíc let změnil. Nabízí se srovnání s Bright, ve kterém ale americká kravina naprosto selhává. Zpřítomnělí už ve druhé epizodě!! nabízí skvěle odprezentovaný svět a sympatické postavy, mezi kterými to jiskří. Navíc mě baví ten šotkovsky severský humor. Vysloveně z toho mám radost a jen doufám, že se to v dalších epizodách nějak nezvrtne. ()

Episode 3 (2019) (S01E03)

Byl bych raději, kdyby tvůrci pokračovali v odlehčenějším tónu, protože fórky fungují náramně. Třetí epizoda ale rozehrává další ...temnější inky. Pořád se mi ta fúze minulosti a současnosti hodně líbí, ale tato epizoda byla slabší. ()

Episode 6 (2019) (S01E06)

Trochu jsem doufal, že se stane malý zázrak a Zpřítomnělí zůstanou až do poslední epizody svěžím mixem detektivky a sci-fi s norským odérem. Jenže poslední epizoda to trochu rozhrábla. Jakoby se vše norské muselo točit kolem války, střetu mezi pohany a věřícími, nebo Ragnaroku. Líbí se mi ta nespoutanost a živelnost, ale opět vše směřuje k tomu pro mě už ohranému schématu...bude se nejspíš schylovat k severskému konci světa, resp. uvidíme jeho další verzi. Trochu zklamání. ()

Season 2 (2021) (S02)

Jestliže byla první řada mysteriózní kriminálka s fantasy prvky, tak druhá už je spíš sci-fi kriminálka. Což ale není míněno jako výtka, ve skutečnosti jsem byl až do předposlední epizody nadšený. Pravda, ta poslední mi radost neudělala, ale pořád tady máme pět parádních dílů, ve kterých si opět užijeme svérázný norský humor, severskou "přívětivost" a atmosféru. Po první sérii jsem se opravdu těšil na druhou a rozhodně nejsem zklamaný. ()