Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (14)

Season 1 (2019) (S01)

Tohle bylo hodně milé překvapení z Norska. Pobavilo mě, že tvůrci ani nijak nerozebírali samotné cestování v čase, prostě se to dělo, tak pojďme raději pitvat následky. To byl fajn přístup, místo aby se seriál utápěl ve spoustě teorií, rozjelo se slušné policejní vyšetřování, které zahrnovalo i jednu staroseverskou policistku (to slovo na V už samozřejmě nepoužívám) a spoustu dobrého humoru. Převelice mě bavilo, jak tady byla bita jinak všudypřítomná politická korektnost, a naučil jsem se i jedno nové slovo: časista. Chválím. 4*+ ()

Episode 1 (2019) (S01E01)

Úvodní epizoda seriálu mě hodně překvapila. Zase jsem se jednou nepodíval do čeho jdu a určitě jsem udělal dobře. Zpočátku to vypadalo, že budu sledovat sci- fi nebo nějakou mysteriózní záležitost, po chvíli se z toho stala kriminálka, a abych nezakrněl, řízli to Norové ještě komedií. Moc dobře jsem se bavil. ()

Episode 2 (2019) (S01E02)

Nikterak neskrývám, že mám obrovský problém s kvótami ve filmovém průmyslu (i leckde jinde), stejné potíže mám i s tzv. politickou korektností (úplně všude), takže mě převelice potěšil norský přístup. Abych řekl pravdu, kriminální zápletka mě tady až tak nebere, ale ten více či méně skrytý humor mě dostává. 4*+ ()

Episode 3 (2019) (S01E03)

Tak tohle bylo od tvůrců seriálu nečestné a nesportovní! Sotva jsem je vychválil za výborný humor, pěkně příběh vyostřili a vtipné záležitosti se rázem dostaly do pozadí. Pořád jsem se sice měl čemu zasmát, přesto děj citelně zvážněl a já si myslím, že je to docela škoda. ()

Episode 4 (2019) (S01E04)

Uf, hodně se mi ulevilo, když se humor zase vrátil do děje. Po předchozí epizodě jsem měl obavy, že se tvůrci ve druhé polovině série odkloní od fungujícího postupu, ale už jsem zase klidný. Mně takhle příběh vyhovuje nejvíc, vyšetřování s určitým dramatem doplněné o výborný humor. ()

Episode 5 (2019) (S01E05)

Ani předposlední epizoda mi nepřinesla zklamání. Vyšetřování se opět pohnulo kupředu, ale dramatické momenty nikterak neutlumily humor, takže jsem mohl být znovu spokojený. Myslím, že to bylo poprvé, kdyjsem viděl někoho vyletět ze zaměstnání za zabití, ke kterému došlo před téměř tisíci lety. ()

Episode 6 (2019) (S01E06)

Pokud nebude natočena druhá řada, Norové by mě těžce naštvali. Nějak moc jsem si na Alfhildr zvykl, tahle policistka, která měla po celou dobu feminismus i politickou korektnost absolutně u mechu, mě fakt hodně bavila. Finální epizoda každopádně nemohla mít otevřenější závěr a já doufám, že toho tvůrci patřičně využijí. Mohl bych se alespoň těšit na setkání Toreho s Olafem. ()

Season 2 (2021) (S02)

Po první řadě jsem tvůrce chválil za to, že příliš nepitvali důvody časové migrace, to se teď ale změnilo. Druhá série se přesunům v čase věnovala možná až příliš, nijak zvlášť mi nesedla zápletka s postrachem Whitechapelu, ale za nejhorší prohřešek scénáře považuji to, že byl poněkud upozaděn humor. Navzdory všem těmto připomínkám mě i druhá řada bavila, jen mě mrzí, že nemůžu projevit větší nadšení. Pokud ale Norové vstoupí do proudu času i potřetí, rád se zúčastním. Samozřejmě jen jako divák; o žádnou vazelínu nestojím. / Poučení: Jsi-li vegetarián nebo vegan, mohou tě některé scény silně rozrušit. 4*- ()

Episode 1 (2021) (S02E01)

Poměrně dlouho jsem čekal na to, jestli se tvůrci k seriálu vůbec vrátí, takže mě mocně potěšilo, když se ke mně druhá řada nakonec dostala. Musím ale přiznat, že mě dosavadní výsledky vyšetřování nového případu nemile překvapily, protože bych si klidně vystačil s Norskem a na globalizaci bych vděčně rezignoval. A už je to tu. Hned z prvního letadla z Británie musí vykřepčit černoška. A takový to byl fajn seriál o časismu... Jo, já vím, že je můj způsob myšlení už jen reliktem časů minulých, ale tohle do očí bijící prosazování kvót mě fakt nebaví. Tvl, Precious... / Poučení: Dbej na hygienu. 4*- ()

Episode 2 (2021) (S02E02)

Nabývám pocitu hraničícího s jistotou, že Norové dostali po první řadě seriálu pořádnou sodu, takže nová série už vypadá patřičně politicky korektně, a tak je to spravne, soudruzi, tak to ma byt. Protože jediné správné myšlení je kolektivní myšlení, které povoluje Velká Sestra (před zákrokem na změnu pohlaví Velký Bratr), a kdo nemyslí s námi, myslí proti nám. Cifix, co mi to jen připomíná? I přes další plnění kvót mě seriál pořád baví, takže zatím ponechávám slušné hodnocení. / Poučení: Přestože by ti to mohlo znít lákavě, nech delfíny napokoji. 4*- ()

Episode 3 (2021) (S02E03)

Ve třetí epizodě unijní šiml nepřiřehtal nic nového, takže jsem se mohl v klidu soustředit na probíhající děj, a můžu tak konstatovat, že to nebylo špatné, i když jsem si naprosto jistý, že mě první řada seriálu bavila víc. Když se nad tím zamyslím, příliš mi nesedí to zapojení Scotland Yardu do vyšetřování. Pravda, má to logiku, o tom žádná, problém je v tom, že mě to jaksi nebaví. Pro mě osobně by asi bylo lepší, kdyby se tvůrci zaměřili spíše na Vik... staroseveřany. / Poučení: I rozdíly ve výchově se dají překonat. 4*- ()

Episode 4 (2021) (S02E04)

S tím, jak se příběh vyvíjí, narůstá i má nespokojenost. Fakt netuším, proč tvůrci opustili hlavní dějovou linii z první řady seriálu, přestože zůstala otevřená, a místo toho si v Oslu otevřeli nový Whitechapel. Děj se tak ubírá směrem, který mě příliš netěší, zároveň došlo i k úbytku humoru, což je škoda, protože mě Norové dokázali v první sérii mnohokrát rozesmát. Čtvrtá epizoda nebyla špatná, ale výše uvedené důvody mi nedovolují jít nad tři kousky. / Poučení: Nejen ve víně je pravda. ()

Episode 5 (2021) (S02E05)

Výhrady, které jsem vyjádřil v komentáři/ recenzi k předchozí epizodě, přetrvávají, protože si pořád myslím, že tvůrci příběh zbytečně překombinovávají; já bych byl rozhodně za přímočařejší tah na branku, přičemž bych si vystačil s místními zdroji a britskou dějovou linii bych s radostí obětoval výměnou za bohatší dávku humoru. Druhá řada u mě prostě drhne ve více ohledech a myslím, že je škoda, že tvůrci opustili původní kurz. / Poučení: Kdo se bojí, nesmí do Metra. ()

Episode 6 (2022) (S02E06)

Finále druhé série rozjelo kromě chyby v Matrixu i hrátky s paradoxy a v samotném závěru jsem už při odhalování rodinných vztahů pociťoval první poryvy blížícího se Vichru z hor. Vzhledem k tomu, že si náš největší génius všech dob a oborů nenechal tuto svou dokonalou záležitost patentovat, nemusí mít Norsko strach z arbitrážního řízení, zato já mám obavy, že mi mé chabé znalosti v matematice a fyzice opět brání v tom, abych pronikl do všech nuancí časoprostorových paradoxů. / Poučení: Tady fakt nevím. Přepočítávám... 3*+ ()