Nemůže být pro žádného majitele a provozovatele podniku veřejného stravování horší noční můra, než je návštěva hygienika. Neboť i v té nejlépe vedené kuchyni takový člověk vždycky něco najde. Od toho je ostatně placený. V Basilově hotýlku mu to však navíc nedá příliš velkou práci. Nepravidelný úklid, špinavé a mastné hrnce, poškozené plochy pro přípravu jídel, nevhodně skladované potraviny, špinavé vnitřní plochy digestoře... To je jen část toho, co si ten dobrý muž za chvíli, strávenou v kuchyni, stačil zapsat. Damoklův meč hrozby zavření hotelu se nad Basilovou hlavou povážlivě rozhoupal. Může se někdo divit, že krysa, kterou objeví v Manuelově pokoji, mu v této situaci náladu příliš nespraví? Stokrát se může Manuel zapřísahat, že se jedná o zakrslého sibiřského křečka, výhodně zakoupeného v obchodě se zvířaty, Basil ví své: ta krysa musí z domu! (Česká televize)

Necrotongue

Závěrečný díl Hotýlku ovládl Manuel a jeho vzácný sibiřský křeček, který musel čelit předsudkům, nepochopení, střelným zbraním, jedům a netoleranci. Vzhledem k tomu, že už nenavštěvuji restaurace, nechal jsem se dobře bavit situací kolem přípravy toho správného kousku telecího. Opravdu mě zaujalo, jakou anabázi musí někdy absolvovat plátek masa, než se konečně dostane na talíř. ()