Po smrti svojho kráľovského otca Jaffeho Joffera (James Earl Jones) sa vlády v africkom kráľovstve Zamunda ujal následník trónu, princ Akeem (Eddie Murphy). V súčasnosti však aj on uvažuje o vlastnom nástupníctve. Z jeho manželstva s kráľovnou Lísou (Shari Headleyová) nevzišiel mužský následník trónu, ako to vyžadujú staré tradície a zákony, ale tri dcéry. Bojovný generál Izzi (Wesley Snipes) požaduje, aby sa jeho syn oženil s Akeemovou najstaršou dcérou Meekou (KiKi Layneová), a tak spečatil prímerie. Akeem sa však od šamana dozvie, že počas svojho pobytu v New Yorku vo veku 21 rokov v opitosti a pod vplyvom drog nevedomky splodil nemanželského syna. Aby splnil posledné želanie svojho otca, Akeem sa spolu s prioateľom a pobočníkom Semmim (Arsenio Hall) opäť vydáva do Queensu, aby našiel svojho nástupcu. Po tom, čo Akeem v New Yorku vypátra svojho syna Lavella Junsona (Jermaine Fowler), nechá ho aj s jeho matkou Mary (Leslie Jonesová) priviesť do Zamundy. Tam generál Izzi predstaví svoju dcéru mladému mužovi ako jeho budúcu manželku. Kým sa Lavelle pripravuje na rolu princa, zamiluje sa do svojej kaderníčky Mirembe (Nomzamo Mbathaová)a odcestuje s ňou do New Yorku, aby sa s ňou oženil. Akeem musí tento sobáš prekaziť a priviesť svojho syna späť do Afriky, aby splnil svoju štátnickú úlohu. (TV JOJ)

drackula

Dá sa na to pozerať. Ak beriem do úvahy kostýmy lokácie a priam až hravú farebnosť, je to ok. Ale všetko ostatné je úplné smetie. Scenár, herecké výkony, prepálená stopáž - skrátka škoda reči. Z môjho pohľadu splnil účel, keďže mi vypĺňal prestávky v rámci cestovania, ale inak ako pri čakaní na lietadlo a na tablete by som si ho dobrovoľne nepustil. 40% Amazon Prime ()

Robbi

Vezměte onen chutný čaj jedničky, protáhněte ho pěti hrnky a pak předložte jako lahůdku. Filmu chybí originalita, nápad, skutečný důvod se zasmát nebo se bavit. Předvídatelné, nebál bych se říci odbyté, použitá klišé (jako bych místy viděl Sestru v akci) a nic na tom nezmění ani pokusy o taneční a pěvecké vložky, případně násobení rolí pro hlavní představitele Murphyho a Halla. Filmu chybí lehkost, nadhled, překvapení a skutečně vtipné pasáže - bohužel ani zakončení královské zkoušky za ně nelze považovat. Ač to možná zní příliš tvrdě, nemohu se zbavit pocitu, že kinematografie by se bez druhé cesty do USA klidně obešla. ()

Trixinka

Původní první film je pro mě srdcová záležitost. Byla jsem hodně zvědavá jak se tvůrci popasují s tímto pokračováním, a také s přirozeným zestárnutím postav. Akeem jako princ, posléze král, působil oproti prvnímu filmu dost nevýrazně, spíše jako vedlejší postava. Jeho Cesta do Ameriky se smrskla asi do 10 minut, jinak se celý film odehrával v Zamundě. Což by ani tak nevadilo, kdyby se toho potenciálu využilo, bohužel nestalo se. Představitelé Akeemových dětí měli asi film táhnout, bohužel se to tak nějak nepovedlo ani herecky ani charakterově - těch stereotypů a klišé tam bylo hodně. Celkově film vyznívá trochu jako vzpomínka na první úspěšnější díl (také se zde objevuje řada scén z původního filmu), který pro mě zůstane nepřekonán. ()

spikey1

Všichni fanoušci toužebně vyhlíželi tenhle počin a po předchozí nadprůměrném Dolemite ve stejném tandemu Brewera a Murphyho se modlili ku stejnému úspěchu. Lze vůbec po 30 letech důstojně navázat? Murphy svou polohou odkazuje na svou současnou pozici ve filmařství. Mám chuť si pustit nějaký jeho prvotiny nebo stand upy abych viděl tu energii, jiskru, ten hurykán s jakým hrál a tvořil, protože je to pryč. Nesnaží se, v podstatě nikdo. Nikdo nepodává žádný výkon, jen si to přišli odříkat a do toho jsou tam mladí herci bez zkušeností, kteří téhle líné bárce jen pomáhají ke dnu, protože neumí pořádně vzít za vesla. Jak to asi bylo? Původní scénáristé si dali drink, naházeli na papír co se za fan servis camea musí stát, nasypali to na papír, dopřáli si komentář současnému světu skrze postavy a hle, máme tu film? Zajímá mě jestli fakt zvolili stejnou techniku jako Vin Diesel s bazénem u kterého píše Rychle a Zběsile. Směju se, protože původní postavy zbožňuju, vždycky budu křičet z okna že jsem zamilovaný a ať mi jí taky sousedi políbí, vždycky budu krájet cibuli a jednou třeba budu smažit hranolky. Vždycky budu do mikrofonu začínat projev že jsme sexy bonbonky a to byl můj ctěný přítel Reverend Brown... Vlastně za všechny ty fanouškovské dárky a dohrávání vtipů, které začaly před dávnou dobou si zaslouží tvůrčí tým díky. Vtip se štěkáním je asi největší kakajíčko a směju se ještě teď. Ale je to tak hrozně líný, kromě onelinerů si s tím nikdo nedal práci. Celý zkoušky na prince ani nešustí papírem, ten papír neproběhl, prostě se sešli a řekli si... hmm... něco jako tři zkoušky tak rychle dejte něco dokupy. A Murphy? V posteli po návratu z Ameriky... to je prostě vidět jak se nesnaží, neimprovizuje, nic... ukažte co mám říct, haha tak nějakej daddy manželskej joke, dobrý? klapka dobrá jdeme domu. Jdu se vrátit do prvního dílu, jdu se vrátit do doby, kdy měl Akeem lví srdce a ne jen fousky na štětečku. Snad jedinej kdo si to užívá je Snipes, kterýmu bych moc přál nějaký pořádný akční návrat, úplně vidím jak je ukecával ať si tam může střihnout ten krátkej akční vstup a vlastně to je fakt nejdynamičtější chvíle z celýho ušmudlanýho filmu... a to je na tom asi to nejhorší, ten film působí ušmudlaně i když je v super dokonalý digitální kameře a všechno je vycíděný jak byt před první návštěvou tchýně. Ta podivná studiovost tomu taky nepřidala. Nechte legendy spát? Asi jsme už přesycení po Expendables a tyhle návraty už jen tak nebaštíme ()

JohnZ87

Více Zamundy, méně humoru, návrat většiny původních postav (včetně všech "převlíkacích" rolí Murphyho a Halla). Postrádal jsem jen Darryla, Patrice McDowell, královnu Aeon (tady je to vzhledem k úmrtí představitelky pochopitelné) a Samuela L. Jacksona. Všichni navrátilci stárnou s grácií a nebo spíše zrají, takže jsou i po více než 30 letech k poznání hned na první pohled. Film hraje hodně na nostalgickou notu a navzdory menší recyklaci a vykrádání sebe sama se mu to celkem daří. Zápletka s hledáním nemanželského následníka trůnu působí trochu lacině a jeho představitel mě nijak zvlášť nezaujal. Eddie Murphy se po cca čtvrtině filmu stáhne malinko do pozadí, ale nijak zásadně to nevadí. Wesley Snipes si roli lehce vyšinutého generála Izziho (bratr původní Akeemovy snoubenky Imani) náramně užívá a často si krade film pro sebe. Pokračování legendární Cesty do Ameriky zůstalo daleko za svým předchůdcem a těží hlavně z nostalgie, velkého množství navrátivších se postav a celé řady odkazů na původní film (kostýmy, známá místa, původní resp. rozšířené flashbackové scény, hlášky atd.). Dějová linka je slabší, ale bližší prozkoumání Zamundy rozhodně potěší. PS: Trochu mě překvapilo, že Semmy v českém dabingu Akeemovi vyká, zatímco v původním filmu si tykali. 65% ()

• Natáčení snímku probíhalo v americkém městě New York City. (Kuzmik)
  • Závěrečné titulky obsahují bonusové a vystřižené scény. (SONY_)

Eddie Murphy a Jonah Hill v nové komedii

Eddie Murphy a Jonah Hill v nové komedii

28.08.2021

Netflix si objednal zatím nepojmenovanou komedii od scenáristy a režiséra Kenyaho Barrise (Black-ish), v níž se proti sobě objeví herci Eddie Murphy a Jonah Hill. Děj filmu by se pak měl točit okolo… (viac)

PF 2020

PF 2020