Příběh o přátelství dvou děvčátek a o soupeření klukovských fotbalových mužstev ze dvou sousedních vesnic, z nichž každý se snaží pro sebe získat svého vrstevníka Janka, který přijel na kolotoči a hraje fotbal "jako Pelé"... Autorkou portrétu v památníku je Věra Plívová - Šimková. (oficiálny text distribútora)

J.J.1972

Filmík je to za 3 hviezdičky, ale jednu naviac pridávam za to, že sa kedysi pri točení myslelo i na deti a mládež. Viac či menej úspešne, ale točilo sa stále. ()

a-ja

Jako dítě mě to moc bavilo, líbilo se mi dědečkovo chytání motýlů i klučičí války a holčičí přátelství i jejich dospělácká vyčuranost, přišlo mi to poetické a hodně veselé... Jako dospělou mě to dojímá - teprve po 40 letech jsem rozklíčovala ten (původně pro mě malicherný) spor o nevrácený památník... Markéta dala svůj památník Žanetě, aby jí do něj nakreslila sebe... Ona to ale sama nesvedla a požádala o to svého (asi) strýčka. Ten tam ale namaloval obličej její mrtvé maminky... Proto si památník nechala a odvezla ("Nemám žádnou její podobenku..."). Jenže v památníku měla Markéta motýly, které jí tam namaloval milovaný dědeček, byly to jeho poslední, protože krátce poté, co Žaneta památník odvezla, umřel... Takže vlastně byly dvě nešťastný malý holky a jeden památník, ve kterém byla pro obě vzpomínka na milovanou osobu... Aby ten koment ale nebyl jen smutný: Třináctiletý Vašut byl už tenkrát prostě k sežrání, potěšili i Miroslav Vladyka a Zuzana Bydžovská... ()

Peabody

Myslím si, že je to dobrý film a hudba Petra Skoumala z něj činí nadprůměr. Jistě je to hodně holčičí dobová optika, takové ty památníčky a kamarádky nadosmrti, kdo to nezažil, těžko youtuberskýma očima chápat. Místy ty dětské skupinové jásoty jdou do křeče, uznávám, ale prostě mi to docela sedlo a nebylo tam pionýrské donucování apod. Ono tehdy nejen na vesnici, ale i v Praze to bylo přijít se školy, praštit taškou do kouta a letět s kamarádama někam lítat ven s míčem, nebo prolézat Kapslovnu a Židovské pece. A ta bezstarostnost tam vcelku je. ()

Lucie505

Nádherný film pro malé i velké diváky. Děj plný dětských radostí i starostí, krásné písničky, a mladý debut několika českých herců. ()

ronaldmekdon

Žluťásku, žluťásku.. Pěkný film pro děti s krásnými písničkami. Zápletka a problémy těch dětí mi dnes přijdou jako kravina a malichernost, ale bahenní skluzavka rules! :D ()

Rene.Artois

Celkem rozumím uživatelům, které tento film nezasáhl generačně, že jim může připadat uřvaný, otravný a kdoví co ještě. Jenže oni si stěží dovedou představit, jak STRAŠNĚ jsem, coby desetiletý kluk, o kterého spolužačky nejevily zájem, záviděl Jankovi, když si s ním Andula vyrazila a kukali na sebe v aleji. To zavření v jeskyni bych jí s radostí odpustil! ()