Houslové gala

(koncert)
Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2018, 117 min

Koncert k 60. výročí Kocianovy houslové soutěže. Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze účinkují: P. Šporcl, P. Matěják, J. Špaček, S. Milenkovič, P. Eret, L. Čepický, B. Matoušek, P. Hůla a P. Tesařová. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řídí J. Cottis... Kocianova houslová soutěž je bezesporu jedna z nejdůležitějších světových houslových soutěží pro děti do šestnácti let. Když se jako třináctiletý stal Pavel Šporcl jejím laureátem, byl to pro něj zlomový okamžik. Tento úspěch mu přinesl nové příležitosti a otevřel dveře. Od roku 2016 se stal jejím patronem. Sám o tom říká: „Snažím se soutěž prezentovat co nejširší veřejnosti, s odkazem na um nejen Mistra Kociana, ale i dalších úžasných českých houslistů minulosti i současnosti. A to mě dovedlo k myšlence oslovit FOK a mé kolegy houslisty, abychom u příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže společně uspořádali speciální koncert. Ten na jednom pódiu spojí vítěze a laureáty soutěže několika generací. Věřím, že tento večer bude nejen skvělou oslavou houslí a krásné hudby, ale především projevem respektu a úcty k Jaroslavu Kocianovi, jednomu z nejlepších houslistů všech dob.“ (Česká televize)

progression

Výborný koncert, který připomenul u příležitosti 60. výročí mezinárodní houslové soutěže pro mladé talenty, některé z bývalých "laureátů" této významné soutěže (napříč generacemi od nejstaršího Bohuslava Matouška přes "středního" Pavla Šporcla až po nejmladší Pavlu Tesařovou), kteří předvedli publiku opravdu mistrovské výkony. Kociánovou houslovou soutěží prošlo v minulosti ohromné množství vyjímečných mladých talentů (v hodně mladém věku jistý Václav Hudeček ze Strakonic, v sedmi letech ohromný talent Stefan Milenkovič ze Srbska a mnoho dalších). Houslové výkony na tomto vyjímečném galakoncertu byly vesměs vynikající, zazněly mnohé virtuózní a známé houslové skladby a ve světové premiéře i "retro skladba" Lukáše Sommera Gala Violin - fantazie na témata Jaroslava Kociana, v níž se sešlo osm sólistů. Chtěl jsem dát původně opravdu pět hvězdiček, ale jedna mi ubyla za možná ne moc šťastnou volbu dirigentky, které se bohužel nepodařilo z orchestru "vymáčknout" více, takže i tak výborný orchestr jako je tento, za úrovní sólistů "mírně pokulhával" což byla trošku škoda pro všechny. Možná byl na vině jen nedostatek času pro seznámení se dirigentky s orchestrem obzvláště s ohledem na rozsáhlejší i dost různorodý a pestrý program koncertu. ()

bohemia_regent

Většina vystoupení měla špičkovou úroveň, vrcholem koncertu pak byl pro mě výkon Stefana Milenkoviče v Sarasateho Fantazii na motivy Bizetovy Carmen. -------- V titulcích pořadu uvedeno: název Houslové gala, koncert k 60. výročí Kocianovy houslové soutěže; režie Tomáš Šimerda. ()