SG-1 přijde na to, kde se ukrývá Merlinova zbraň. Dorazí do středověké vesnice, kde se dozví, že cesta ke zbrani je plná nástrah. Podle místního archiváře zbraň chrání drak. Nejsou jediní, kdo se na zbraň ptal. Ba'al s jeho muži navštívil vesnici před 3 dny. Aby toho nebylo málo, do vesnice dorazili Oriové. (Varan)

Grogan

Docela slušný dvojdíl oproti těm ze začátku řady nebo z prostředku minulé řady. Baa'l je tu vlastně zbytečně, taková pijavice, která se chce svést s týmem a přiživit se na jeho úspěchu, sám neudělá vlastně nic (až na pár hlášek, i když ne špatných), stejně tak nic neudělá Adria, u které je její nečinnost ale vysvětlena, i když mě to napadlo mnohem dříve než Daniela. Pár týmových scén tu je, na řešení se podílejí společně (i když Teal'c a Cameron v epizodě celkově nemají velkou roli a Cameron se na řešení rébusů nepodílel snad vůbec?) a trochu se vyvíjí hledání Merlinovy zbraně, i když s tou sérií testů je to přitažené za vlasy - jestli ta planeta celá léta přitahovala dobrodruhy, tak jak to, že tam nikdy nepřišel žádný Goa'uld? Taky ten už úplný obrat k fantasy mi moc nesedí, přece jen Brána byla vždycky sci-fi, což se začalo měnit už na začátku 9. řady, ale mystická výprava a draci to už je na mě trochu moc. A celkově na to, jak se ty úkoly popisovaly jako těžké, tak se mi jejich řešení nakonec zdála až primitivně jednoduchá a je s podivem, že to nikdo před nimi nedokázal. Což trochu zavání tím pověstným "zatím to nikdo nikdy nedokázal, ale tady jde o SG-1, pro ty je všechno hračka". ()