Jmenoval se William Bonney a slávu získal pod přezdívkou Billy Kid. Západ nikdy předtím nepoznal pistolníka jako byl tento problémový levák z Brooklynu, který své jméno zapsal do historie krví. Stejně pozoruhodný je výkon Paula Newmana, který skvěle zachytil složitou povahu a náladovost mladistvého vraha. Režisér Arthur Penn (Bonnie a Clyde, Malý velký muž) zde poprvé rozebírá téma, ke kterému se ve své pozdější tvorbě znovu a znovu vracel: Společenský odpadlík versus nepřátelská a zaujatá veřejnost. Newmanův a Pennův společný projekt byl v roce 1958 rozpačitě přijat jako alarmující a provokativní. Dnes je vyzdvihován jako významný a unikátní western v dějinách kinematografie. (oficiálny text distribútora)

Mirokukii

Průměrný a povětšinu času nudný western, opomíjející návaznost děje, zaměřující se na charakter hlavního hrdiny. Až druhá půle snímku nabízí nějaké ty zajímavé scény a hlavně mnohem více dramatičnosti a osudovosti, kdy i Paul Newman (ač v jeho výkonu vidím nějaké to přehrávání) dostane příležitost podat složitost pistolníkovi povahy a jen díky jeho přítomnosti tak tento film zcela nezmizel v propadlišti dějin. ()

zigíš

Že se, všichni zúčastněný snaží -a jak pro Penna, tak Newmana, jsou to začátky kariér- nezakryje, nemilý fakt, že se jedná, pouze o notně neduživého bráchu Peckinpahova mistrovského Pata Garretta a Billyho the Kida (respektive: u Peckinpaha, jsou oba, vykresleni mnohem důkladněji, pečlivěji a hlavně: s charismou) ()

Han22

Po odmlce způsobené jinými zájmy jsem se vrátil ke klasickému Hollywoodu a roku 1958. A tenhle film má prostě smůlu, že jsem si týden předtím předtím četl o legendách divokého západu a se skutečným příběhem Billyho Kida to nemá nic společného. Billy the Kid byl psychopatický magor a kriminálník, Kolt pro leváka z něj dělá víceméně spravedlivého mstitele, který chce pomstít za smrt šéfa a klíčové scény včetně jeho smrti jsou komplet vycucané z prstu. Největší nesmysl je přátelství Billa s Patem Garretem, který byl v reálu prostě šerif co ho chtěl dostat. Tady se z něj stává pomalu nejlepší Kidův kamarád, který se po přestřelce na vlastní svatbě z ničeho nic rozhodne ho dostat za každou cenu. Bohužel to není ani nijak dobrý film, je to nuda podpořená tím, že tam nikdo nehraje. Paul Newman je samozřejmě výjimka, nicméně i přes mladistvý vzhled jako 20letý mladík opravdu nevypadá a navíc Kida hraje jako hloupého, dětinského magora, takže nebylo komu fandit. ()

Mikino00

Pohádkový příběh o Billy Kidovi, v té době ještě byl skutečný (realističtější) příběh příliš drsný, na to aby ho diváci zvládli. Newmanovi se role moc nepovedla, ale film určuje nový netypický styl westernů v té době, a to psychologický s novými prvky začínajících představitelů Nového Hollywoodu. ()

Hapretor

Paul Newman je dobrý herec, tady hraje taky dobře, ale ten příběh mě opravdu nedostal. Billy the Kid jako postava je tady nezáživná, mladej magor, co mu rupne v bedně a řene si, že zabije 4 starý kokoty, co oddělali srabácky jinýho ještě staršího kokota. Dost nudný a to to ze začátku vypadalo dost slibně. Já říkám na westerny s Eastwoodem jen tak něco nemá! ()

kubilov

Nemám nijak extra v lásce ten "americký chlapácký žánr" aka western. Ovšem Arthura Penna jako režiséra velmi respektuji, stejně tak Paula Newmana jako herce, přesto mi Pennova režijní prvotina a Newmanova první westernová role (shodou okolností takové persony jako Billyho Kida) tak úplně nesedla. Přesto to na 3* stále stačí. ()

JimJam

Na svou dobu neobvyklý western. Spíše mi připomínal pozdější westerny Peckinpahovy. Kdybych ho měl srovnat s peckinpahovým filmem Pat Garret a Billy the Kid, tak ten měl pomalejší, melancholičtější atmosféru a zaměřil se spíše na konflikt dvou postav. Pennův film mohl vyvolat ve své době pobouření kvůli pohledu na hlavního hrdinu, který ve skutečnosti zabil přes dvacet lidí, ale v Pennově filmu začíná jako správný hoch trestající bezpráví. Výkon Paula Newmana byl skvělý už tehdy, hodně mi připomněl Jamese Deana. ()