Jmenoval se William Bonney a slávu získal pod přezdívkou Billy Kid. Západ nikdy předtím nepoznal pistolníka jako byl tento problémový levák z Brooklynu, který své jméno zapsal do historie krví. Stejně pozoruhodný je výkon Paula Newmana, který skvěle zachytil složitou povahu a náladovost mladistvého vraha. Režisér Arthur Penn (Bonnie a Clyde, Malý velký muž) zde poprvé rozebírá téma, ke kterému se ve své pozdější tvorbě znovu a znovu vracel: Společenský odpadlík versus nepřátelská a zaujatá veřejnost. Newmanův a Pennův společný projekt byl v roce 1958 rozpačitě přijat jako alarmující a provokativní. Dnes je vyzdvihován jako významný a unikátní western v dějinách kinematografie. (oficiálny text distribútora)

D.Moore

Paul Newman je coby Billy the Kid skvělý. S rolí mladého nafoukaného floutka, který disponuje po čertech rychlou levačkou, si poradil bez jediné chyby a mladý pan Bonney je v jeho podání rozhodně nezapomenutelný. Horší už to je s Johnem Dehnerem, představitelem Pata Garretta. Je vidět, že Pennův film chtěl vykreslit přátelství a rozkmotření těch dvou co nejpřirozeněji, ale zároveň co nejdramatičtěji, jenže Dehner v tomhle ohledu selhal. Buď jen nevýrazně mručí, nebo se zničehonic uchýlí k ohavně přehrávajícímu výkonu, jaký předvedl především ve scéně po svatbě, kdy poskakoval ve stylu šíleného čertíka z krabičky a já jen čekal, jestli dostane infarkt. Co se týče zbytku filmu – je v něm řada originálních a na tu dobu určitě i odvážných scén (reakce malé holčičky a její matky poté, co Billy na ulici zastřelí jednoho ze zástupců zákona), ale jinak je dost černobílý, a to nejen obrazem. Tři a půl. S Peckinpahovým počinem samozřejmě raději nesrovnávat. ()

cheyene

The Left Handed Gun by si podle mého zasloužilo hodnocení v červených číslech, jelikož tohle zpracování příběhu nejznámějšího pistolníka divokého západu, které (jak známo) čerpá ze skutečného příběhu a postav, je bravurně natočeno, přičemž bych vyzdvihnul herecký výkon mladého Paula Newmana, jenž se tu předvádí opravdu v nejzářivějším světle, ale také aranžmá některých scén, z nichž ta poslední je vskutku dokonalou tečkou. Jako divák jsem pořádně ani nevěděl, zda mám Billu Kidovi fandit nebo ne, ovšem s přibývajícími minutami začíná být nad slunce jasnější, že tento příběh směřuje k jednomu jedinému možnému konci. ()

sud

Tento film stojí a padá pouze a jen na herectví Paula Newmana. Mladý herec již tehdy měl dostek charismatu a uměl bez diskusí výborně hrát. Ostatní ne moc známé herecké osazenstvo hraje více méně standartně pro B produkci té doby. Arthur Penn režíroval svoji prvotinu zatím bez nadsázky, bez lehkosti, jak jsme zvyklí v jeho známých dílech. Příjemný a dobrý western, dnes již potěšící spíše velké fandy žánru nebo fanoušky Paula Newmana. 3 a půl. ()

RHK

Filmová prvotina Arthura Penna (Bonnie a Clyde, Malý velký muž) s výtečným Paulem Newmanem v titulní roli pistolníka Billyho Kida. Stejný příběh se stal inspirací i pro slavný Peckinpahův western Pat Garrett a Billy Kid. Zatímco o 15 let pozdější Pat Garrett a Billy Kid je filmovou oslavou svobody v souznění s Dylanovou krásnou hudbou (a mám ten film moc rád), je černobílý Kolt pro leváka drsným psychologickým portrétem mladého zabijáka a psance a hlavním klenotem filmu je Newmanovo herectví. Trailer: http://www.jinni.com/movies/the-left-handed-gun/videos?type=c&idx=0 ()

misterz

Z filmu mám rozpačitý dojem, od tak ako je zmienené v obsahu "unikátneho" a "významného" westernu v dejinách kinematografie, som čakal podstatne viac. Dejová linka ma vôbec nebavila, prišla mi jednoduchá a povrchná - väčšina situácií okolo postáv bolo nezáživných a takých nemastných-neslaných. Teda keď si v tomto smere odmyslím úvod snímku, ktorý nebol vôbec zlý, paradoxne však od tej vraždy išlo všetko z kopca. No a koniec filmu mi zase prišiel hodne naivný a postavou P. Newmana dosť prehrávaný (mám na mysli smrť). Tá teatrálnosť bola na smiech. Zato na druhú stranu ma bavili herci, všetci do jedného boli výrazní a svojim postavám dokázali dať charizmu, predovšetkým Billy Kid v podaní Newmana bol výborný (až na ten zmienený koniec). Vidím to na čistý priemer. 60/100 ()

• Arthur Penn v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)