Nevinný okamžik

(festivalový názov)
  • Irán Nun va Goldoon (viac)

Jednoho dne se u rodinného domu Mohsena Makhmalbafa (ztvárněného samotným režisérem) zastaví muž, který má zájem o roli v jeho chystaném filmu. Nesetkávají se však poprvé. Neočekávaný host je totiž bývalým policistou, kterého Mohsen před dvaceti lety, kdy revoltoval proti šáhovu režimu, při krádeži zbraně pobodal. Dramatická událost, jež zásadně ovlivnila životy obou mužů, se tak nepředvídatelně stává námětem snímku, v němž se hrdinové rozhodnou minulost rekonstruovat. Makhmalbaf, který byl v 70. letech odsouzen k pětiletému trestu, vypráví silný příběh, v němž prozkoumává osobní historii, stejně jako úderně glosuje politickou atmosféru své doby. Mohsenovo svědectví ani dnes neztrácí nic ze své naléhavosti a kombinace dokumentárního přístupu s postupy hraného filmu pak činí z Nevinného okamžiku ceněné dílo světové kinematografie. (MFF Karlovy Vary)

Willy Kufalt

Svým způsobem nepřímé a hodně svérázné navázání na Kiarostamiho Detail (1990). V něm jsme se v závěru setkali i se skutečným režisérem Mohsenem Makhmalbafem, který se seznámil se svým falešným „dvojníkem“ a po soudním procesu společně zvoní u dveří podvodem postižené rodiny. Tentokrát zase hned v první scéně zvoní nějaký pán se zájmem o roli ve filmu přímo u bytu samotného (a skutečného!) Mohsena Makhmalbafa, který si celý tento Nevinný okamžik i zrežíroval. V následném konkursu si pan Makhmalbaf vybere do filmu dva chlápky, z nichž jeden bude ztvárňovat mladého Makhmalbafa v jeho 20ti letech a druhý dle jednoho z dialogů zase staršího Makhmalbafa ve 40ti letech (ačkoliv samotnému Makhmalbafovi bylo v době uvedení tohoto filmu teprve 39!) – a představuje ho zrovna onen muž z úvodu a jak se divák v průběhu následného natáčení časem doví, jde o policejního příslušníka, kterého údajně režisér v minulosti zranil pobodáním nožem... A je to celé zase jedna poťouchlá mystifikace s řadou poutavých scén nejen z natáčení filmu, neočekávaným tématem, cinefilními narážkami, skrytým humorem včetně absurdních situací a dialogů mezi několika Makhmalbafy (k dokonalosti už vážně chyběla jen účast Hossaina Sabziana – modří vědí, o koho jde :o)) a nechybí zde v jednom balení též další reflexe iránské kinematografie i společnosti na pozadí postupně odkrytých střípků dramatu režiséra s minulostí vězněného politického aktivisty. Nesebralo mě to až tolik oproti Detailu, vyvrcholení mi nepřipadalo tak silné, jak bych očekával (jen pouhé další pomrkávání na Detail přes květináč v posledním záběru to nepozvedlo). Ale jinak jsem si dalším nevšedním zážitkem opět potvrdil, proč mě tak baví íránské filmy, včetně těchto ojedinělých počinů s prvky metafilmového experimentu a opět nevídaně přirozeným splýváním hraného filmu se stylem dokumentu. [80%] ()

Chrysopras

Íránské filmy mě většinou mile potěší. Tohle mělo zajímavý půdorys s lehkou dávkou humoru. Nicméně mě to nějak úplně neoslovilo. 50. KVIFF ()

boogieman

Zábavná, metanaratívna film-terapia, miestami umne využívajúca dokumentárne prvky k silnému efektu. Fun fact - herec hrajúci starého policajta sa po prvýkrat objavil v Makhmalbafovom castingovom filme Salaam Cinema. Update: Časom ten film vo mne len dozrieva. Makhmalbaf tu zobral niečo čo skvele Kiarostami načrtol v Close-up, a doviedol to k dokonalosti. Pár týždňov po zhliadnutí sa nebojím povedať, že tento film je masterpiece. ()