La Bête

Krátkometrážny / Dráma
Francúzsko, 2018, 21 min

bierce

Na tomhle kraťasu mě zaujala synopse, která mi okamžitě připomněla vyprávění chvástavého nakladatele z finále prostřední části Bolañových Divokých detektivů. Základ příběhu je skutečně téměř totožný, hlavní rozdíl je v zasazení vyprávění do blíže neurčené minulosti kdesi v Bretani. Zachycuje mladého pasáčka, který při pokusu o chycení kozla spadne do hluboké jámy uprostřed lesa. Jeho starý a téměř slepý děda pak vzburcuje skupinku pověrčivých vesničanů, která se uprostřed noci vydá na prokleté a negativní aurou opředené místo s cílem chlapce zachránit. Film je docela přesvědčivý v přenesení emocí, jimiž na prosté vesničany působí člověkem nezkrocená příroda a její potenciálně nadpřirozené a nebezpečné síly. Podobné příběhy rezignující na jakoukoli spojitost s tzv. moderním světem nejsou zase tak časté, natož kvalitní, a o to víc mě mrzí nezvládnutý, resp. chybějící konec. Jsem sice rád, že nedošlo k lacinému zvratu, jenž by se dal asi docela oprávněně očekávat už jen vzhledem k názvu filmu, na druhou stranu náhlé utnutí děje bez jediného vysvětlení také nebylo příliš šťastné. Což je škoda, protože potenciál zde byl poměrně silný. ()