Krajné medze - Season 4 (1998) (séria)

Život ve strachu (S04E12)

(epizóda)

Strach je emoce, která nás dokáže popohnat vpřed nebo nás může paralyzovat od všeho dění. Bernard Selden (Arye Gross) je ten druhý případ. V dětství prožil otřesnou zkušenost, která mu až do dnešních dní brání v klidném spaní, a nekonečný strach ho od té doby izoluje od zbytku společnosti. Konvenční terapie nezabírají, proto pod vedením dr. Adama Pikea (Jeffrey DeMunn) podstoupí zákrok, který ho navždy zbaví strachu. Pokroky se během několika týdnů skutečně dostaví. Začne chodit se svou sousedkou Lisou (Tanya Allen) a najde odvahu postavit se Blancovi (Ben Immanuel), který ho dlouhá léta šikanoval. Každá léčebná procedura však má své vedlejší účinky. (A.L.E.S.)

maoc

Od cvoka přes (anti)superhrdinu k mstiteli s diskutabilní morálkou. První půlka se mírně vleče, druhá je ale prošpikována myšlenkami a zvraty. Zajímavé je i psychiatrické pozadí, které je kupodivu afaik vědecky reálné.  Až na to skvělé vybavení a zázemí kliniky. To je scifi jak řemen :-D Nemluvě o ekonomickém pozadí, kdy by si někdo jako Bernard nemohl takovou léčbu ani smykem dovolit. A stejně tak by po něm nezačala pokukovat pohledná žena. Opravdoví lidé s fóbiemi nebudou moc přitažliví ani nebudou mít po kapsách dolary, které by stálo za to ukrást bandě mexikánců (Blanco je rasismus naruby, víte to?). Konec je pak klasicky krajněmezní. Mírně šokantní a kladoucí před diváka morální dilema a výzvu. Samozřejmě, když je zle, hodí se špína na klérus, ale to mne nepřekvapuje a beru to jako kolorit. Jako celek je ovšem díl povedený, má šmrnc, bavil mě a není vědecky mimo jako jiné epizody. Pravděpodobně nejlepší epizoda 4. řady a jedna z nejlepších vůbec. ()