Útek z Rakky

(festivalový názov)
  • Česko Útěk z Rakky (viac)

Faustine odchází s 5letým synem bez vědomí manžela do Sýrie, kde sa přidá k tzv. Islamskému státu. Brzy si však uvědomí, že se tu ocitla v pekle. Zoufalý manžel se obrátí na francouzské informační služby, které ale nemají zájem se v tomto případě angažovat. S pomocí několika přátel zorganizuje velmi riskantní akci na záchranu ženy a dítěte. Příběh podle skutečné události. Realistický a empatický portrét několika dramatických osudů a liniek, které se přetnou v syrském chaosu. Dokumentární styl snímku tvoří autentické kulisy (natáčelo se v Jordánsku), znalost prostředí, přesvědčivé herecké výkony a účast neprofesionálů před kamerou. (Francouzský institut v Praze)

freddy

Strhující boj o svobodu. Přiznání vlastní chyby. A pomoc, která možná nikdy nepřijde. Příběh podle skutečné události věrohodně přibližuje osud jedné ženy z Francie, která se rozhodne i se svým pětiletým synem odjet do Islámského státu a pomáhat v místní porodnici. Její milující manžel po tomto zjištění nehodlá vzdát marný boj a připustit si, že zde bojuje proti něčemu, co se vyhrát nedá. Jeho víra a pomoc přátel jsou jediným hnacím motorem ve snaze znovu se shledat se svým synkem a svou manželkou. A já říkám jedno obrovské wau. Tolik napětí, tolik emocí, strach spustit z plátna svůj zrak, mnohdy jsem zíral s otevřenými ústy a říkal si, jak tohle dopadne. Strašně rychle to uteklo a já zůstal zírat na plátno a ještě chvíli vstřebával to, co jsem viděl. Kdybych měl hodnotit jen to poněkud pitomé rozhodnutí hlavní hrdinky vydat se do Islámského státu, bylo by to za odpad, protože tohle jí nemůže schválit žádný příčetný člověk. Ale jsem tu, abych hodnotil film, a ten je ve všech směrech dokonalý, ať už v záběrech z Rakky, v hereckých výkonech, nebo i celkově v příběhu a neskutečném tempu, které zde bylo nastoleno. Za mě dokonalý strhující zážitek! [27. Art Film Fest Košice] ()