frostbite odpad!

Táto tendenčná sračka žiaľ nevnáša viac tak potrebného svetla do témy interupcií. Priestor dostala iba strana bigotných, modliacich sa pro-liferov. A tí majú potrebu sa miešať do najťažšieho životného rozhodnutia ženy bez toho, aby aspoň trochu poznali jej osud. Neuveriteľne tupý a naivný filmový naratív nám dáva brutalizovaný pohľad na interupcie. Všetci predsa vieme, že interupcie sú zlé a vedia to aj ženy, ktoré takýto zákrok podstúpia. Ženy sú však autorovi ukradnuté. Z filmu sa nedozvieme, čo prežívajú pred a po rozhodnutí podstúpiť interupciu. Ani to, čím prechádzajú ženy, ktoré nakoniec interupciu nepodstúpili. Vo svete týchto umodlených fanatikov neexistuje tehotenstvo po znásilnení, ani postihnuté deti. Je im úplne jedno, či tá žena bude schopná dieťa uživiť alebo ako bude dieťa na tomto svete trpieť. Treba predsa nasilu šíriť dogmu, ktorú im niekto natĺkol do hlavy. A to komiksové vyobrazenie šéfky kliniky, ktorú platí Soroš a Gates…to len podškrtlo fakt, že ten, kto túto zlátaninu vymyslel a natočil zaslepene verí rozprávkam, ktoré sú však na míle vzdialené od skutočného života. Za mňa nebezpečná lobby, ktorá nesmeruje k riešeniu problému. A po filmárskej stránke průser. Asi najhorší film, ktorý som kedy videl a dopozeral. Fakt nerozumiem, ako môže tomuto niekto dať čo i len jednu hviezdu. ()

zamukooo

Na filmu se mi líbí, že se nebojí jít proti všeobecně přijímanému názoru na potraty. Zároveň trochu střílí i do vlastních řad – ačkoliv je proti potratům, ukazuje protipotratový terorismus. Konkrétně případ vraždy dr. Tillera, kterého zastřelili fanatičtí odpůrci potratů. Škoda, že to téma extremismu nerozvedli více. Celkově první polovina filmu je zpracovaná velmi dobře, zejména cesta Abby Johnson od dobrovolnice přes poradkyni až po ředitelku kliniky. Líbí se mi i hudba použitá ve filmu. Ovšem film má zásadní vadu, že je postaven na lži. Tím se dostávám k mínusům. Mám knihu, podle které byl film natočen. Sama Abby píše, že neplánovaně těhotným klientkám vždy nabídli 3 možnosti: interrupci, adopci, nebo rodičovství. Rozhodně to nepůsobilo jako nucení žen na potrat, jak nám prezentuje film. Pro-life klišé je tu celá řada, už jen ukazování ultrazvuku 18týdenního plodu, který ve filmu vydávají za 13týdenní plod. V jiné scéně si zase Abby prohlíží svou složku, když byla na potratu v 8. týdnu, ovšem na fotce je plod v 11. týdnu (to si snadno můžete ověřit na Googlu). A člověk ani nemusí googlit, aby si některé věci dal dohromady: r. 2009 byla hospodářská krize a i v Planned Parenthood se hodně propouštělo. Abby dostala formální pokárání za neplnění plánů, už se vlastně schylovalo k jejímu vyhazovu. Ovšem stačilo vymyslet si příběh o tom, jak viděla potrat na ultrazvuku... a najednou otočila o 180° a přidala se k opačnému táboru. ()