Komisár Montalbano vyšetruje vraždu mladého počítačového technika Neného Sanfilippa a zároveň aj záhadné zmiznutie starších manželov Griffovcov, ktorí bývali v tom istom dome ako Sanfilippo. Sú nezvestní od chvíle, ako sa zúčastnili organizovaného zájazdu do Tindari. Na základe zistených údajov sa Montalbano domnieva, že Sanfilippeho vražda súvisí s jeho ľúbostným pomerom s manželkou známeho chirurga, odborníka na transplantácie. Spojitosti medzi obidvomi prípadmi sa ukážu vo chvíli, keď Montalbano zistí, že manželia Griffovci prenajali Sanfilippovi usadlosť na vidieku. Záhadný telefonát, ktorý komisár Montalbano nečakane dostane od starého mafiánskeho bossa Balduccia Sinagru, ktorý sa dostal do konfliktu s novou mafiou, mu poskytne kľúč k rozlúšteniu zatiaľ ešte nerozriešených otázok... (oficiálny text distribútora)

carl.oesch

Dobrý, i když ne vynikající díl. Problematika lidských orgánů a jejich voperování se v detektivkách objevuje dost často (viz. třeba jeden díl Místa činu Istambul). Tady mě ale mnohem víc zaujala problematika "staré" a "nové" mafie a v osobě starého Balduccia Sinagry, který nechá zavraždit svého vnuka, protože se ho bál že ve spojení s novou mafií ho zlikviduje. Kdo ona "nová" mafie sice explicitne nění řečeno, ale je jasné, že se jedná o zločince bez skrupulí a hlavně i oněch zásad, které mafiánské rodiny po mnoho generací udržovaly a respektovaly. A že tyhle skupiny nemají se Sicílií už nic moc společného se ukáže v řadě dakších dílů. Ocenil bych skvěle provedený výslech 40 důchodců z výletu do Tindari (není to posmívání, pokud by se někdo čertil, takhle bude reagovat stejně velká skupina třeba jenom puberťáků ve shodné situaci) i fakt, že i ve vyspělé zápoadoevropské společnosti se během výletů pro důchodce prodávají hrnce. A na Bepě a jejím počínání nevidí nikdo nic špatného. Naopak, neseděl mi ten konec. Představa, že Salvo vystartuje v noci na toho doktora, dostane se snadno do hlídaného objektu a předstírá, že je nájemný vrah i nekoordinovaný zásah Mimiho a Fazia trochu postrádají logiku. Ale nevadí, v rámci mnoha dílů průměr, ale v případě celého Montalbana to rozhodně není propadák. ()