Jessica je v Moskvě jako host "Mezinárodní spisovatelské konference" na pozvání místního ministerstva kultury. Při té příležitosti se zúčastní mimo jiné také slavnostní recepce pro prominentní hosty. V průběhu recepce je však ukradena kabelka Jessicy, při útěku zastřelen její zloděj a v kabelce je nalezen tajný mikrofilm. (5150)

Tai_K_B

Tohle je pro mě třešínková epizoda, ačkoli jí nedávám plný počet, neb vždycky, když se točí něco o Rusku, bruslí tvůrci na tenkém ledě a rozdíl mezi povedeným, nepovedeným a úsměvným není v tom, co a do jaké míry odpovídá realitě, ale vždycky je to hlavně o atmosféře. Tady se nacházíme v době, kdy si KGB ještě říkala KGB a Sověti si ještě říkali Sověti. A všude se mluvilo o glasnosti, ačkoli se v jejím duchu málokdy jednalo. A uprostřed toho všeho dlí Jessica na mezinárodní konferenci a namísto oslavy její první do ruštiny přeložené knížky končí se zabaveným pasem poté, co jí někdo ukradl kabelku, byl kvůli tomu zavražděn, a z kabelky se nakonec vykulil špionážní mikrofilm se zašifrovaným vzkazem. Rázem se okolo naší nebohé spisovatelky točí milice, KGB a i ta moje výše zmiňovaná třešinka na dortu: David McCallum alias Illya Kuryakin. A ve finále nás čeká dokonce mandlový nugát. :-) ()