The Time Tunnel

všetky plagáty
USA, (1966–1967), 25 h 27 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Irwin Allen

Kamera:

Winton C. Hoch

James Darren, Robert Colbert, Whit Bissell, John Zaremba, Lee Meriwether, Wesley Lau, Sam Groom, Gary Merrill, Joe E. Tata, Michael Rennie, Susan Hampshire (viac)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (31)

The Walls of Jericho (1967) (E20)

Doug a Tony sa dostávajú do jedného zo starozákonných príbehov. Po druhýkrát sa tak ocitajú nie v histórii, ale v mytológii (prvýkrát to bolo v starovekom Grécku a v bojoch o Tróju), tentoraz je to mytológia hebrejská. Čo aj sympaticky poznamenáva sympatická vedkyňa v projekte Časového tunelu. Aj keď obaja vedci vedia až príliš veľa detailov o biblickom príbehu o páde mesta Jericho, normálne tak, že citujú celé staťe Biblie, ide o akčný a napínavý diel a aj vcelku dobrými kulisami. ()

Idol of Death (1967) (E21)

1519 a vyvraždovanie jedného z indiánskych kmeňov na severoamerickom kontinente Cortézom. Doug a Tony sa opäť naivne pokúšajú zmeniť budúcnosť a zabrániť Cortézovi jednak zabijáť indiánov a jednak dostať sa k zlatej maske. Je udivujúce, keď Tony neustále priesviedča mladého náčelníka, aby vrámci pomsty prelieval krv španielskych dobyvateľov. Väčšia naivnosť sa tentoraz odohráva v komplexe Časového tunelu. ()

Billy the Kid (1967) (E22)

1881 a zabitie Billy Kida. Westernová zápletka, trochu akcie, veľa frajerských rečí, ale nič výnimočné. Zaujalo ma, že tentoraz na stredisku Časového tunela nepoužili na informácie o postavách akýsi ich počítač (žeby predchodca internetu ?), ale klasické knihy. ()

Pirates of Deadman's Island (1967) (E23)

1805 a ostrov karibských pirátov. Je tu prítomná akcia, dobrodružstvo i silne reči pirátov, u mňa však prevládali skôr úšrkny na scenárom, naivnosti a ešte raz naivnosti. Trikrát sa podarí utečencom ujsť a trikrát ich vo veľmi krátkom čase dolapia. Tvorcovia si v súvislosti s Časovým tunelom vymýšľajú šialené veci (kapitán pirátov, doktor,...) a aj technické spracovanie pokrivkáva. ()

Chase Through Time (1967) (E24)

Po dlhšom čase konečne zaujímavejšia a originálna zápletka. Tentoraz aj s presunom do ďalekej budúcnosti s celkom dobre spravenými papundeklovými kulisami. Presun zasa do ďalekej minulosti je skombinovaný s nejakým "jurským old school" filmom, v ktorom sa preháňajú obrí varan a obrí krokodíl. Tony s Dougom sa v jednej scéne zahrajú na Macgyverov, keď s pomocou plastu a drôtu skratujú silové pole. Úsmevné, naviné, ale zaujímavé. Plusom je tiež obsadenie mladého Roberta Duvalla, aj keď herecky skĺzáva do rovnakej priemernosti ako ostatní herci seriálu. ()

The Death Merchant (1967) (E25)

1865 a Americká občianska vojna. Doug a Tony sa dostávajú každý na opačnú bojujúcu stranu. Tony pod amnéziou neváha svojho priateľa ani napadnúť. Viackrát sa medzi nimi odohrá súboj, čo prináša oživenie. Trochu nehomogénnym prvkom pôsobí postava Machiavelliho, ktorý sa nedopatrením dostal pár storočí do búdúcnosti. ()

Attack of the Barbarians (1967) (E26)

13. storočie, stredoveké Mongólsko a tlupy Zlatých hord. Epizóda je zaujímavá tým, že sa jedna z dvoch hlavných postáv prvýkrát na ceste po rôznych svetoch a časoch zamiluváva. Aký to paradox popri novších seriáloch, kde to je na bežnom poriadku. Za následok to má aj to, že sa dvaja priatelia prvýkrát za celý seriál názorovo neshodnú a napätie medzi nimi začína iskriť. Druhým zaujímavým prvkom je obsadenie mladého Johna Saxona v postave Marca Pola. Tvorcovia sa opäť neštítia meniť históriu, keď chcú do minulosti v snahe vyhrať bitku prepašovať moderné zbrane. ()

Merlin the Magician (1967) (E27)

Doug a Tony sa tretíkrát dostávajú nie do histórie, ale do mytológie - konkrétne do Anglicka 6. storočia ku bájnemu kráľovi Artušovi a jeho čarodejovi Merlinovi. Merlin čaruje skoro ako boh, nie je pre neho problém ani cestovať v čase. Zápletka sa tak odohráva aj na základni Časového tunela. Máme tu aj vikingov, ktorí majú presne podľa mýtu rohy na svojich helmách a v súbojoch jeden na jedného podivuhodne nestačia na duo vedcov. ()

The Kidnappers (1967) (E28)

Dvojka vedcov sa tentoraz nedostáva do minulosti, ale do budúcnosti. Ešte k tomu na cudziu planétu. Konečne poriadne sci-fi, za zapletku ktorého by sa nehanbili ani Krajné medze. Oživením je aj to, že ku známej dvojici sa prídava aj fešná technička projektu Časového tunelu. Pochvaliť možno aj papudenklové kulisy a nie typických záporákov. Dokonca aj niektoré sci-fi nápady sa mi páčili. ()

Raiders from Outer Space (1967) (E29)

19. storočie a arabská revolúcia v Sudáne voči Britskému impériu. Zápletka sa ale príliš netočí okolo revolúcie Arabov, ale okolo návštevníkov z inej planéty, ktorí majú - ako inak - len tie najnepriateľskejšie úmysly. Divné je, ako sú ľudia z tej či druhej doby málo prekvapení cudzími návštevníkmi, ešte k tomu takto vyzerajúcimi. Masky votrelcov sú smiešne, spracovanie tradične naivné, konanie postáv občas nelogické, ale epizóde nechýba originalita, akcia, nejaké tie high-tek mašiny a silný prvok sci-fi. ()

Town of Terror (1967) (E30)

Záverečná epizóda vyznieva rozporuplne. Na jednej strane, má silný sci-fi prvok v podobe návštevníkov z inej planéty a odohráva sa v neďalekej budúcnosti (rok 1978), ale je zároveň neoriginálna, pretože epizód s podobným námetom už bolo viac. Masky emzákov sú opäť smiešne, rovnako tak ich útočné praktiky - zdvihnutá pravica s cieľom ho znehybniť. Tentoraz chcú vysať kyslík z celej Zeme. Záver epizódy je prekvapujúci, pretože sa Doug a Tony, dvaja vedci v hlavných úlohách, nedostvajú späť do svojho času, na základňu Časového tunela, ale do 1. epizódy, kde sa ocitli na palube Titaniku. Má to asi znamenať nejaký nekončiaci kolobeh, ale je to blbosť. Ako keby seriál vôbec neskončil. Riadna rozporuplnosť vládne celkovému záveru. ()