Chlapec, který spoutal vítr

• Veľká Británia The Boy Who Harnessed the Wind (viac)

Režisérský debut britského herce nigerijského původu Chiwetela Ejiofora vypráví příběh založený na reálných událostech o malawském školákovi, který svým vynálezem zachránil vesnici před hladomorem. William Kamkwamba (Maxwell Simba) navzdory nedůvěře okolí a tíživým podmínkám dokázal i se svým velmi omezeným vzděláním a možnostmi díky svému důvtipu přijít na způsob, jak v Malawi zajistit úrodu i v období sucha. Za pomocí otcova (Chiwetel Ejiofor) kola vytvořil větrný mlýn, který čerpal vodu a zavlažoval ornou půdu. Snímek mimo ústředního příběhu zobrazuje i složitou politickou, klimatickou a socioekonomickou situaci v Malawi na počátku století. Autentičnost dokresluje jazyk nyanja, jímž se po většinu filmu hovoří, lokální hudba a scény zobrazující místní rituály. (Candice)

KosiR_ksr

Velmi citlivé sociální drama plné emocí. Zbytečně absurdní "vyvrcholení" filmu mi ovšem zkazilo pocit autenticity života v Malawi a toho, jak moc je příběh založený na skutečných událostech. POZOR Následuje spoiler (ne větší jako název filmu) a informace, jak to bylo ve skutečnosti: Dle soudobých článků reálný Kamkwamba za pomocí dynama nedokázal pohánět vodní pumpu, ale v kombinaci s vlastnoručně vytvořeným transformátorem získal krásných 12 V, které používal na svícení v domě. Vodní pumpa poháněná větrnou turbínou byla až jeho dalším výtvorem. Použitá filmová zkratka se moc nepovedla a je potřeba se nad ní povznést. ()

Arsenal83

Je to naozaj príjemné prekvapenie zistiť, že Afrika má čo ponúknuť! Nie je to len krajina, kde padajú lietadlá častejšie než inde. Nie je to len zásobáreň pre Bronx a iné civilizované časti Ameriky, ktoré priniesli tak obohacujúcu básnickú kultúru, akým rap nesporne je. Minule som dokonca videl dokument a Afrika naozaj už nie je len o šamanoch. Vo vyspelých častiach Nigérie sa napríklad mačetami vraždia kresťania s moslimami a dochádza aj k upaľovaniu ľudí zaživa, čiže tento kontinent je za Európou už len 1000 rokov! Páči sa mi, že Ejiofor nezabudol na toto rýchle napredovanie a ukázal nám, že aj tam žijú talenty, ktoré dokážu vymyslieť vec, ktorú pred ním objavili už antickí Gréci. Ale keďže vidím, že niektorí ľudia stále plačú, že západný svet posiela Afrike málo peňazí, aby ich ich vlády mohli pekne rozkradnúť, musím vás vážené dámy, vážení páni upokojiť. Už to nebude dlho a budete môcť každý z vás nakŕmiť svojho Afričana v pohodlí svojho domova. ()

Aljak

Veľmi vydarené! Afrika je plná úžasných a inšpiratívnych príbehov. Chiwetel Ejiofor vo svojom režisérskom debute preniesol na filmové plátno pozoruhodný príbeh z Malawi - o šikovnom chlapcovi Williamovi Kamkwambovi, ktorý skrotil vietor a zachránil svoju dedinku Wimbe pred hroziacim hladomorom. Skutočne inšpiratívne a motivačné. Čo sa týka filmu samotného, tak to bola naozaj kvalita - či už pôsobivé scenérie, ale aj výborné herecké obsadenie a postavy. Trochu ma prekvapilo, koľko času bolo venované tej socio-politickej omáčke, ktorá predchádzala samotnému jadru filmu, ale napriek tomu to bol vo svojej podstate veľmi vydarený počin od Ejiofora. Takmer 5*. ()

Kaka

Námět je sice odhadem tak na 45 minut filmového materiálu a ta 113ti minutová stopáž je v některých pasážích docela znát, avšak na režijní prvotinu Chiwetela Ejiofora dobré. Poutavý příběh chlapce, který dokázal chytrým vynálezem zachránit život své rodině a vesnici je natočený jednoduše, s pár klíčovými a jasně nalinkovanými postavami a jejich vzájemnou vazbou a interakcí, k tomu nepochopení ze strany otce, korupce vlády a těžký život v chudé zemi uprostřed Afriky - jakožto potřebné opepření děje. Všechny klíčové body jsou načrtnuty obstojně a výpovědní hodnota stojí za to, i když film nejde obvykle úplně do hloubky a spíše jen klouže po povrchu a soustředí se primárně jen na jednu rovinu. ()

Hellknight12

Dopozerané . Konečne po troj dňovom pozeraní filmov na Netflixe som narazil na film ktorý je úžasný. Film je životopisná dráma založená na skutočných udalostiach. Snímok má 113 min. Príbeh filmu sa odohráva v Afrike v roku 2001. Hádam, že v čase spadnutia dvojičiek v NY, pretože počas filmu sa spomína bombový útok v USA. Film úžasné ukazuje Afriku. Počas pozerania snímku som mal pocit ako keby som bol priamo s nimi a prežíval to isté čo oni. Teraz neviem či to brať ako + alebo - ale chápal som logiku každej osoby . Dialógy sú na vysokej úrovni. Hudba je dokonale zladená s atmosférou filmu a s Afrikov. Herecké výkony sú skvelé. Film má na IMBD 7,6/10 na ČSFD má 76%. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Tento rok som zatiaľ nevidel lepšiu drámu. ()

• Natáčalo sa na autentických miestach v dedinke Wimbe a v meste Kasungu, ktoré leží na západe Malawi. (MikaelSVK)