Oktavianus

Mohlo to být krásné dílo. Zde je zařazeno do ranku historického dramatu, na IMDb je tam ještě doplněn žánr horor - a to byl důvod, proč jsem po filmu pátral. Podle všeho se dělil (snad vlivem Griffithovy Intolerance) do tří částí: první se odehrávala na dvoře faraona Amenhotepa, druhá se pokoušela adaptovat drama Victora Huga Lucrezia Borgia a třetí se odehrávala v roce 1917 po vypuknutí bolševické revoluce v Rusku. Problém je, že film je považován za ztracený - údajně je zcela jisté, že kompletní negativ už prostě neexistuje. Dochovaly se jen fragmenty, kteréžto hodnotím i já: ne tedy film samotný, spíš líčení, masky (egyptská část je velmi zajímavá), stylizované herecké výkony, atmosféra - a docházím k tomu, že to vůbec nepůsobí špatně a je ztrátou pro filmový svět, že celé to již nikdy nikdo neuvidí (kdo by chtěl, něco málo je k vidění i na YouTube). Bohužel jsem ale neviděl to hlavní - Conrada Veidta v roli ďábla (tedy vzhledem k názvu spíše Satana). Snad se alespoň fragment někde vynoří. ()