Kdyby šlo jen o něj, nikdy by na to nepřistoupil. Ale albánská mafie ví, kde udeřit... Besa je albánské slovo, které se překládá jako „víra“ či „přísaha“. V tradičním balkánském zvykovém právu znamená „dodržet slib – čestné slovo“. A Besa je závazná i pro albánskou mafii. Srbský seriál inspirovaný skutečnými událostmi je příběhem muže, který by pravděpodobně celý život prožil v milované rodině, s manželkou a dvěma dětmi, kdyby při nehodě, kterou nezavinil, nezemřela dcera hlavy albánské mafie. Uroš Perić může svou ženu a dvě děti uchránit jen tehdy, pokud bude mafii bezvýhradně sloužit. Vykoupí je tehdy, když pro mafii zabije pět lidí. Mezi Urošem a hlavou mafie Dardanem Berišou je BESA. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (24)

Season 1 (2018) (S01)

Nefandím organizovanému ani neorganizovanému zločinu, ale filmy a seriály s touto tématikou mě paradoxně velmi baví. Tedy pokud jsou natočeny kvalitně. A první sezóna Besy taková byla. Jak už jsem to dal najevo v komentářích/ recenzích k jednotlivým dílům, byl jsem nadšený tím, jakou dokázali tvůrci spáchat atmosféru, jaké dokázali vytvořit napětí, jak se soustředili na psychologii jednotlivých postav, jak precizně dokázali natočit akční scény (když už na ně došlo), a jak si scénárista dokázal drsně pohrávat s osudy jednotlivců. Sérii jako celek u mě navíc pozvedl i fakt, že Srbové zvysoka sr... kašlali na idiotskou politickou korektnost a s ní spojené kvóty (které mi až příliš často nedávají smysl), a díky tomu vytvořili seriál bez falešných tónů. Teď už jenom doufám, že ještě nějaký čas vydržím, abych si mohl dopřát pokračování. ()

Put (2018) (S01E01)

Balkán. To je území obývané vřelými a srdečnými lidmi (myšleno v uvozovkách i bez nich), je to oblast s bohatou historií, krásnou kulturou a úchvatnou přírodou. Taky je to region, v němž bych neustále chodil jako v minovém poli (místy dokonce doslova), protože bych měl obavy z toho, že když do někoho nechtěně narazím v davu, vyvolá to až příliš ostrou reakci. Úvodní epizoda přišla s kvalitní až výbušnou atmosférou a představila mi takové množství postav, že to mé zbývající mozkové buňky tak úplně nepobraly, proto ze startu hodnotím lehce zmatenými třemi kousky. ()

Patnja (2018) (S01E02)

No, druhá epizoda mi přinesla o něco zajímavější děj (nebo jsem se jen dostatečně zorientoval v tom srbsko- albánském davu), probíhala ve větším tempu a předvedla mi některé albánské folklórní obyčeje. Žít v Albánii (nebo v tom EU+NATO svinstvu Kosovu) by nebylo nic pro mě. Někomu tam prodáte provaz, dotyčný se na něm oběsí a rodinní krevní mstitelé sejmou buď vás nebo provazníka. Ne, ne, na mě je to příliš adrenalinový život, já se na to mrknu maximálně ve filmu nebo v seriálu. ()

Pukotine (2018) (S01E03)

Začíná to vypadat, že jsem se dostal s tvůrci seriálu na jednu vlnu; zjevně máme podobný (ne- li stejný) vztah k EU i k narkorezervaci pro kosovskoalbánské dealery, takže v mém případě dochází k hezkému souznění tvůrci- divák, a já tak nemůžu být nespokojen. Epizoda mi přinesla dokonalé vysvětlení toho, jak se stát hitmanem narkomafie proti své vůli. Zoufalství a bezmoc hlavního hrdiny (no, v tomto případě spíše hlavního nešťastníka) skřípnutého v bezvýchodné situaci mi téměř vylézaly z obrazovky a já jdu do plných. ()

Pad (2019) (S01E04)

Epizodu od epizody si stále víc uvědomuji takovou zvláštnost. Na to, že jde o srbsko- kosovskoalbánské vztahy je v seriálu až podezřele málo akce, což (podle mého názoru) spoustu akcemilovných diváků odradí. Já si ale vůbec nestěžuji; tvůrci totiž vytvořili dokonale pochmurnou atmosféru, která by mohla u nejednoho člověka spustit slušnou paranoiu. Scénář se místo zběsilé akce zaměřil spíše na psychologickou stránku věci a mně to, přestože jsem původně očekával něco jiného, plně vyhovuje. ()

Vrelina (2019) (S01E05)

Jo, jo, tvůrci se stabilně drží svého dosavadního postupu; s akcí velice šetří, zato za psychologii postav bych jim klidně dopřál nějaké to ocenění. Kdybych byl jen vyznavačem pořádné akční jízdy, už bych seriál odpískal, ale jako multižánrový divák se sakra dobře bavím. Marný vnitřní boj hlavního hrdiny (svědomí vs. rodina) je fakt dokonalý a včil moralisto raď: je lepší obětovat rodinu v zájmu vyššího principu mravního, nebo je lepší jít na ruku člověku, který je zosobněním zla? Tohle dilema bych fakt nechtěl řešit... ()

Buka (2019) (S01E06)

Mám za sebou první polovinu seriálu a nemůžu říct, že bych chtěl, aby mi druhá půle utekla co nejrychleji, jen aby už byl konec, a to je u seriálu vždycky dobrým znamením. Besa mě zatím baví a doufám, že se příběh ve zbývajících epizodách tvůrcům nesplaší, protože by to byla škoda. Zatím jsem velice spokojený, příběh je propracovaný, atmosféra tíživá, herecké výkony solidní a psychologie postav skvělá. A hlavně! Neotravuje mě jinak všudypřítomná politická korektnost! To je nádhera... ()

Sumnja (2019) (S01E07)

Podle průběhu sedmé epizody to vypadá tak, že byly mé případné obavy z vývoje druhé poloviny seriálu úplně zbytečné. Uroš Perić se stále zoufale snaží o záchranu svých blízkých, čímž si vytváří stále další a další vnitřní démony; kromě toho se tvůrci evidentně rozhodli, že přišel čas pro eskalaci napětí mezi konkurenčními "firmami". Jako obvykle jsem se dočkal parádní atmosféry i dalšího ždímáni lidské psychiky, ale v tomto případě jsem měl taky pocit, že byl celý díl podstatně akčnější. ()

Tunel (2019) (S01E08)

O tom, že se u nás daří korupci, netřeba pochybovat, ale tahle sonda do balkánských poměrů, to je fakt síla. Tohle už zavánělo Kolumbií za kmotra Pabla. Jako nezúčastněného diváka mě tedy velice bavilo sledovat tuto zvláštní hru, v níž policie předstírá, že prosazuje zákon, a zločinci předstírají, že jim to dělá vrásky. Osmá epizoda mě zase jednou přesvědčila o tom, že všude dobře, doma nejlíp. Já si holt svůj život na Balkánu neumím představit. Už velice dávno jsem si zakázal vstup do Kauflandu; potom, co do mě narazí nákupním vozíkem víc jak jeden penzista, totiž ztrácím nervy a jsem vzteklý a neurvalý, ale tady by mi to i tak prošlo. Na jihu ale nejsou penzisté, čím se zdají být, takže než se člověk naděje, pozvolna tuhne v mrazícím boxu tváří v zobák mražené kachně ve slevě. ()

Jago (2019) (S01E09)

Ani v deváté epizodě se tvůrci nenechali zahanbit, nesnížili se k obvyklým seriálovým scénáristickým praktikám a nenatočili díl plný nudné vaty, jen aby se dosáhlo požadovaného počtu pokračování. Naopak, stále drží stabilní kvalitu, opět pozdvihli děj skvělou (i když ne zrovna optimismus budící) atmosférou a znovu si rýpli do často bezzubých mezinárodních institucí. Chvílemi mám pocit, jakoby cenzoři pohyblivých obrázků byli natolik vytížení, že jim seriál proklouzl mezi prsty. Takovéto záležitosti jsou totiž v poslední době tak běžné jako zelení králíci. ()

Porodica (2019) (S01E10)

Tedy... Být členem rodiny Perićových fakt není žádná životní výhra. Nakonec to vypadá, že jsem se nemýlil, když jsem od počátku viděl situaci Uroše Periće jako bezvýchodnou. Musí to být opravdu zoufalství, když se pro záchranu rodiny musíte rozhodnout pro jednu ze dvou cest, přičemž ani jedna nevede k cíli (což v začátku netušíte). Tohle jsou přesně ty chvíle, kdy člověk odhazuje zoloft a sahá po valiu. Tvůrci u mě opět zabodovali, když převedli zjevně kvalitní scénář do skvělé pohyblivé podoby. Předvedené zoufalství a bezmoc byly tak husté, že by vedle nich mlha nad Brčálníkem v hanbě prchla do nejbližšího křoví, aby se tam vyplakala nad svou řídkostí. ()

Krv (2019) (S01E11)

Mám za sebou předfinálovou epizodu a znovu se budu opakovat, protože Srbové na rozdíl od jiných tvůrců seriálů nezvolili před samotným závěrem jakýsi klid před bouří, ale s nadšením pokračovali v tom, v čem jsou tak dobří. Tím vším chci říct, že i jedenáctá epizoda byla podle mého názoru napsána a natočena velmi kvalitně, a nikterak se nevymykala z toho, co už mi seriál přinesl. Na druhou stranu připouštím, že mi seriál vyloženě "sedl", takže mě nelze brát jako objektivního "recenzenta". To ale vlastně platí při každém mém hodnocení a komentáři/ recenzi... ()

Nebo (2019) (S01E12)

Šmejdi srbští jsou to!!! Tři čtvrtiny finální epizody se uzavírají všechny účty, veškeré dění směřuje k definitivnímu konci a ve finále je na mně spáchán takový podraz, až jsem zalitoval, že nejsem Albánec a nemůžu dát besu. Konec první řady... Vy hadi!!! No nic, co nadělám. Musím se na situaci dívat pozitivně, takže se vlastně můžu těšit na další sérii. A že si ji nenechám ujít, na to dávám... Vlastně ne, nejsem Albánec a navíc bych si neměl dělat velké plány. Epizodu jsem si i přes záludný srbský závěr velmi užíval, protože zastávám názor, že pokud se zločinci likvidují navzájem, my neozbrojení a organizovaně nezločinní vlastně vyhráváme. Takže jsem byl přes všechny vykřičníky v úvodu spokojen velice velmi. ()

Season 2 (2021) (S02)

Druhá série pro mě byla o poznání slabší, než první řada, což se projevilo i na mém hodnocení. Po deseti epizodách se průměrný počet hvězdiček ustálil na čtyřce, já jsem ale zcela svévolně a subjektivně přidal i slabší pátý kousek, protože Besa je pro mě skvělou záležitostí, kterou si musím trochu hýčkat. Srbové na to šli opět odlišným způsobem než většina tvůrců seriálů, a divák tak netuší, která významná postava děj znenadání opustí, páč se s tím Balkánci nikterak nese... nemažou. Řekl bych, že příčinou mé menší spokojenosti byl hlavně vzácnější výskyt úhlavního nešťastníka, což se naštěstí ve druhé půli změnilo. Zoufale doufám, že se dočkám třetí série, protože Besa je seriálem přesně pro mě. P. S. Nevím, kdo je selma 55, ale práci na titulcích odvádí fantastickou. / Poučení: Děti potřebují pevnou ruku. Bohužel. 5*- ()

Episode 1 (2021) (S02E01)

Víc jak dva roky mi trvalo, než jsem se vrátil k osudům srbského nešťastníka Uroše Periće, jen abych zjistil, že si od minula věru nepolepšil. Tvůrci se vrátili se svou dokonalou atmosférou i propracovaným scénářem a já bych šel klidně do plných, jenže... Po té dlouhé době jsem se musel zase učit, kam zařadit tu kterou postavu, poznat figury nové, chvilku jsem zmateně přemýšlel, proč na mě seriál mluví místy finsky, než mi docvaklo, že jde o estonštinu a proč, byla to pro mě vlastně typická  seznamovací epizoda, na níž si ale dali tvůrci záležet. Hlavní trpitel mi připomíná toho rolníka, který se denně mořil na svém kamenitém políčku, přičemž mu postupně zemřela žena, stodolu mu zapálil blesk, vyschla mu studna a on trpělivě a odevzdaně snášel svůj úděl. Jednoho dne ale oral ten svůj kamenitý úhor, o skrytý balvan zlomil pluh a jeho tažný volek padl vyčerpáním a už nevstal. Tehdy padl rolník na kolena vztáhl ruce k nebesům a zvolal: "Pane Bože, proč na mě sesíláš jednu ránu za druhou, proč musím tak trpět?" A shora se ozve mocný hlas: "Já ti ani nevím, ty mě holt tak nějak sereš." / Poučení: Pokud tě opustí štěstí, nekupuj si stírací los. ()

Episode 2 (2021) (S02E02)

Druhá epizoda druhé řady byla zvláštní. Byla zvláštní tím, že se v ní úhlavní nešťastník téměř nevyskytoval a jen si tak v ústraní v klidu vegetoval. Vzhledem ke značnému úbytku personálu po prvním dílu se tak tvůrci museli věnovat celé řadě vedlejších postav, což sice nebylo vůbec špatné, na druhou stranu ale zůstává pravdou, že bych se bez některých informací klidně obešel. Úplně spokojen jsem tedy nebyl, faktem ale zůstává, že si seriál nadále udržuje skvělou atmosféru i napětí. Musím pochválit i parádně vytvořené české titulky, jen jsem si v jednom momentu uvědomil, že bylo zřejmě něco ztraceno v překladu. Posuďte sami: "Jebaću vam majku" / "To mi zaplatíte.", a: "Jebaću vam krvavu majku" / "To vám nedaruju." Nejsem sice bůhvíjaký lingvista, ale ten překlad mi tak úplně nesedí. / Poučení: Sebevraždu (pokud ji myslíš vážně) páchej zásadně o samotě. Lidi mají tendenci kibicovat. ()

Episode 3 (2021) (S02E03)

Po třetí epizodě už mohu vcelku zodpovědně prohlásit, že je druhá řada sice zajímavá a atmosférická, ale už nemá takový tah na branku jako první série. Hlavní nešťastník byl úspěšně upozaděn, démonického Dardana nahradil slaďouš Driton a souboj o potomka mezi divnou Divnou a jejím násilnickým ex mě věru příliš nebere. Přes výše zmíněné výhrady musím uznat, že má příběh stále potenciál i kvalitní atmosféru, jen bych byl rád, kdyby se přestalo přešlapovat na místě, aby mohlo dojít i na dřívější propracovanou akci a napětí. / Poučení: Je vtipné, jak si některé ženy myslí, že budou věty jako: "Přijď do ložnice, mám plodné dny.", působit na muže jako afrodisiakum. ()

Episode 4 (2021) (S02E04)

A přece jsem se dočkal. Čtvrtá epizoda druhé řady by směle snesla srovnání s díly první série. Tvůrci podali velmi kvalitní výkon, a já jsem si tak mohl užívat zajímavý děj, dusnou, balkánskou atmosféru, napětí i kvalitní dialogy. Tato kompletní kombinace mi zatím ve druhé řadě chyběla, čemuž jsem musel přizpůsobit hodnocení, za současné situace jsem ale mohl jít konečně do plného souhvězdí, což mě velice těší. / Poučení: I ten nejsložitější životní problém může být odsunut do pozadí něčím ještě větším aneb nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. ()

Episode 5 (2021) (S02E05)

Předchozí epizoda mě přímo nadchla, pátý díl to ale nezopakoval. Tím nechci říct, že by byl špatný, na špatný díl jsem zatím u Besy nenarazil a myslím, že ani nenarazím, jen nešlo o dokonalou záležitost. Děj bych rozdělil po třetinách; dvě se nesly ve standardu druhé série a ta jedna by snesla srovnání i s řadou první. Ale přes všechny mé kritické poznámky stále platí, že jde o luxusní seriálovou záležitost, na níž si dávají tvůrci záležet. / Poučení: Život člověka často staví před nutnost volby. ()

Episode 6 (2021) (S02E06)

Druhou polovinu druhé série otevřela epizoda, která mi převelice sedla, přestože šlo evidentně o díl, který jen připravoval půdu pro další směřování příběhu. Srbští tvůrci jsou ale natolik šikovní, že se dokázali dopustit nejen tradičně skvělé atmosféry, opakovaně spáchali i velmi slušné napětí a vypadá to na finále po typickém, balkánském způsobu. Holt drsný kraj, drsní lidé. / Poučení: Na Balkáně bych nevěřil ani zdi, ke které bych se tiskl zády. ()