Lajlá na mostě

(festivalový názov)
  • Kanada Laila at the Bridge

Jedna dávka heroinu stojí v Kábulu tolik co bochník chleba. Nebezpečí závislosti je všudypřítomné a vyléčit se z ní je extrémně obtížné. Lajlá a její bratr, sám zotavený z třicetileté závislosti, pomáhají stovkám lidí najít cestu k novému životu bez drog. Čelí přitom nejen nedůvěře v jejich léčebnou metodu, ale především systému, v němž jsou drogové mafie vzájemně propletené s vládními strukturami. Pro stovky lidí Lajlá představuje jedinou naději v jinak bezútěšném drogovém cyklu, v němž každý zachráněný život znamená zázrak. Jak se vyrovná s obtížným úkolem, který spolyká všechny její příjmy a jenž na ni klade mimořádné citové nároky? (Jeden svět)

papri

Obrovská nouze, bezbrannost, chudoba, a prostě všechno je špatně. Když vláda nefunguje, musí si lidé pomoct sami. Obraz hrdinky která se svým bratrem, bývalým narkomanem, vede protidrogovou terapii v nuzných podmínkách, bez pomoci státu, jen za vlastní finance a ve volným čase, který ji zbude, když není zrovna ve svém zaměstnání. V dokumentu je krásně vidět co všechno nefunguje v systému u našich Afgánských přátel. Takže Afgánistánu se zdaleka vyhnout obrovským obloukem. Západní divák si jen oddechne, co náš systém pro nás všechno děla, a uvědomit si že jsou místa kde lidský život nemá žádnou hodnotu. ()