silentname

Tak k "Fishbowl" môžem povedať len toľko, že tento film ma ohromil. Napriek niektorým problémom sa mi v mnohých miestach skutočne dostal pod kožu. Myslím si, že je potrebné, aby došiel po určitý moment. Konkrétne moment, kedy príde otcovi balíček do domu. Od tej chvíle sa z tohto stáva celkom iný film. Začína to ako film rodiny, kde sa musia muž a tri dcéry vyrovnávať so stratou manželky/mamy. A vidíme ako sa snažia prežiť a pokračovať vo svojom živote ďalej. Jedno z dievčat prestane kompletne rozprávať, od spolužiačok si užívajú obrovskú dávku posmeškov, učitelia sa tvária, že im na nich záleží a chcú im pomôcť, no dokopy sú to len frázy. A čo sa otca týka, tak má problémy udržať si svoju vlastnú vieru. Nejako takto fungujú, no potom uvidí Rick (otec) v televízii propagandu istého "svätého muža", ktorý mu za príspevok 1000$ pošle balík, kde bude mať manuál ako sa opäť bude môcť stretnúť v kráľovstve nebeskom so svojou rodinou a budú môcť prežívať šťastie vo večnosti. No priznám sa, že keď som mal možnosť počúvať tie "sväté reči" s pohľadom na Ricka ako hltá každé jedno slovo a považuje ho odrazu za najväčšiu múdrosť na svete, tak to bolo celkom strašidelné. No ešte strašidelnejšie je to, aký vplyv to bude mať počas nasledujúcich dní na neho samotného a rovnako aj jeho dcéry a ich život. Takíto podvodníci sú skutočne nebezpeční. Jediné o čo im ide sú prachy, no myslím si, že film veľmi dobre ukazuje, čo to môže spraviť so životom obyčajného nešťastného muža s obrovským pocitom viny a okrem toho aj alkoholikom. Pre mňa silný film, ktorý možno na začiatku pôsobil trošku pomaly a nezaujímavo, no v momente ako sa príbeh do toho dostane, tak sa to stalo jedným z najdesivejších kresťanských filmov, čo som mal asi možnosť vidieť. A reálne ma dostal. Hodnotenie: B+ ()

hygienik

Ďalší z radu filmov o zaostalosti a škodlivosti kresťanstva, resp. jeho krajných podôb. Príbeh sa mi zdal prehnaný, zbytočne zádumčivý a ako ateista by som z Fishbowlu vyvodil, že kresťania sú deprimovaná partička loserských filozofov, čo stále čakajú na pošťuchnutie - znamenie z hora. (Veríš, že nebo existuje?) Problém mám, že samotní učitelia boli obsadení tak nesympatickými hercami - v kontraste s hlavnými hrdinami, že to pre mňa hraničí až s doslovnosťou. Slušný priemer, ale veriaci ľudia, pokiaľ zrovna neprechádzajú krízou viery, z Fishbowlu asi veľa mať nebudú. Naopak pokiaľ ste ateista a chcete sa v tom utvrdiť, toto je film pre vás. ()