inscenacEno.1948

(študentský film)
  • angličtina inscenatiOn.1948
Krátkometrážny / Bábkový / Dokumentárny
Česko, 2018, 12 min

Snímek o inscenaci divadelního představení po 70 letech od událostí roku 1948, stejně jako o reálné inscenaci, kterou celý komunistický puč byl. Loutky zdánlivě bez loutkáře, loutky hýbající se o své vlastní vůli, takovými byli komunističtí soudruzi a přesně takové je doslova představuje i tento film. (MFDF Ji.hlava)

Katyn1940

Jeden z nejlepších animovaných filmů poslední doby vyrobených v Česku. Chladná sürrealističnost přesně vystihuje ducha doby. Spojení loutek s tématem je všeříkající. Film má dvě vyprávěcí roviny, první hlasovou, která stručně shrnuje dějinné okolnosti a druhou obrazovou, která inscenuje skrze loutky převyprávění rudého února. Obě roviny fungují souběžně a navzájem se doplňují a zároveň fungují i každá sama o sobě. Závěrečný epitaf, který promlouvá k současnosti a zároveň mluví i o ní, je geniální. Dovedu si představit, že by se tenhle film bez problému promítal na základních a klidně i středních školách, aby nenásilně představil nejmladším generacím jednu z nejhorších etap historie Československa. ()

honajz2

Už jenom z toho loutkového divadla by mělo být poznat, o co tam jde a co to říká, ale tady se loutky jenom pohybují a buší do stolu, na konci se ukloní a všechno to, o čem měl tenhle film být, říká buď text nebo voiceover. To použití loutek tady je hodně odfláklé, chápu ho, možná by bylo lepší nějaké loutky dát i do toho "publika", ale i tak se prostě nemůžu vyhnout tomu, že mi to přijde odfláklé. 2* ()