Hulhudhaan

Maldivy, 2014, 95 min

honajz2

Zaprvé bych snad nikdy v životě neřekl, že se mi poštěstí vidět maledivský film (i s anglickými titulky), který tu absolutně nemá žádné hodnocení a na IMDB jich taky zrovna moc nemá. Zadruhé jsem po dokoukání vůbec nevěřil tomu, že si to Maledivci spíchli celé sami.  A že je to pravda, teď jsem si to ověřoval. Sice je mi jasné, že na tom nejsou tak jako střed Afriky, ale o nějaké maledivské kinematografii asi skoro nikdy nikdo neslyšel, na rozdíl třeba od bhútanské, ze které se asi nejvíc proslavil Pohár - a ten navíc vznikl ještě v koprodukci s Austrálií. Tohle ale opravdu je čistě z Malediv a musím uznat, že mě to hodně příjemně překvapilo. Bůhvíjak profesionálně natočené to rozhodně není a ani ten scénář není zrovna dokonalý, jelikož něco rozebírá krapet polopaticky a ne vše dotáhne úspěšně do konce, jenže na druhou stranu je ta filmařská stránka hodně, hodně snaživá, s nejedním pokusem o kreativně natočenou scénu (jen těch časosběrných záběrů možná bylo až příliš) a co se příběhu týče, jde v něm hlavně o smíření otce, který odchodem do důchodu ztrácí práci a s ní i dosavadní smysl života, a dcery, která kvůli nedostatku rodičovské péče upadla do drogové závislosti, a právě v té hlavní zápletce to je slušně napsané, dobře vedené a i se silnými závěrečnými 20 minutami. Navíc je v tom fakt hodně vidět ta upřímná snaha a nadšení natočit ten film nejlíp co to jde a právě i tohle se dost podílelo na tom, že se mi to nakonec tak líbilo. Právě kvůli té upřímné snaze, která přinesla i zajímavý a celkem povedený výsledek, jsem ochotný některé mínusy i docela odpustit, takže to ode mě dostane čtyři hvězdy bez váhání, nicméně i bez takového přihlédnutí mi to pořád přijde jako povedený film, kterému bych dal stejný počet hvězdiček asi i tak. Jsem hodně rád, že jsem měl možnost to objevit. 4* ()