Zvieratá s kamerami - Season 2 (2021) (séria)

Austrálie (S02E02)

(epizóda)
Veľká Británia / USA, 2021, 53 min

Tvorcovia:

Giles Badger

Kamera:

Miles Rowland

Gordon Buchanan (sprievodca)

Filmař Gordon Buchanan vede tým, který pomáhá vědcům studovat životy ikonických australských živočichů. Pomocí nejmodernějších kamer se vydávají natáčet jejich chování tak, jak by ho filmové štáby za normálních podmínek nikdy nezachytily. V této epizodě technik Chris Watts, který zařízení s miniaturními kamerami pro zvířata vyrábí, spolupracuje s přírodovědci a výzkumnými pracovníky na vývoji prototypů, jež jsou dostatečně odolné, aby vydržely velké horko a další podmínky, v nichž tato australská zvířata žijí. Díky nim se můžeme dostat i do vzdušného prostoru a natáčet v noci. V Novém Jižním Walesu se Buchanan setkává s klokany obrovskými, jejichž populace u jednoho města je v důsledku prudce se rozvíjející výstavby na pokraji vyhynutí. Jak se jim zatím dařilo v sousedství člověka přežít? Filmový štáb spolupracuje s vědci, kteří se snaží zjistit, čím a kde se tato zvířata, která byla donucena žít na tenkém pruhu země u mořského břehu, živí. Když se nám podaří pomocí kamer nahlédnou do jejich světa, můžeme pozorovat jejich společenský život a jak naše civilizace ovlivňuje klokaní jídelníček. V jižní Austrálii se vydáme do Adelaide, kde bude náš tým řešit jeden z nejtěžších úkolů. Jak vyrobit kameru dostatečně lehkou, aby nám pomohla zjistit, co přilákalo do tohoto velkoměsta kolonii kaloňů australských. Ti se zde usadili v roce 2010 a jejich objevení bylo velkou záhadou. Nejdůležitější je nyní zjistit, jestli nepředstavují nebezpečí pro místní úrodu ovoce, nebo zda našli jiné způsoby, jak se adaptovat na život ve městě. Poprvé v historii se k obloze vznesli kaloni s kamerami na zádech a poskytli nám unikátní možnost nahlédnout do jejich nočního života a zároveň i odpověď na klíčovou otázku týkající se budoucnosti kolonie. V Qeenslandu pomůžeme vědcům zjistit, jestli si koalové medvídkovití opravdu zaslouží pověst věčných spáčů. Ve spolupráci s výzkumnými pracovníky odhalíme v jedné rezervaci nové poznatky o jejich nočním životě. (Česká televize)