Uprchlická vlna

(relácia)

Unikátní časosběrný dokument, ve kterém režisér Tadeáš Daněk sleduje cestu několika upchlíků, kteří hledají v Evropě nový život. Uvidíme příběhy různých lidí, z různých prostředí, s různými důvody jejich cesty, zachycené pokud možno co nejobjektivnější optikou. Dokument začíná v roce 2016, kdy vrcholila uprchlická krize na takzvané Balkánské trase, a zachycuje dramatický okamžik jejího uzavření. Natáčení pokračovalo na Sicílii, kam pro změnu mířily statisíce lidí z Afriky. Dokument končí v roce 2018, kdy po dvou letech vyhledáme hlavní postavy příběhu a zjistíme, jak jejich cesta za novým životem v Evropě dopadla. (MALL.TV)

Marze

Tento dokument se snaží o alespoň trochu hlubší vhled. Stanislav Komárek na jedné přednášce říkal, že ve středověku byli rodiče rádi, že dvě děti přežily. V 19.století bylo možno odchovat 10 nádeníků, později za stejnou námahu a prostředky 2 právníky a pak už jen jeden IT specialista. A nyní už radši nic a koupíme si toho psíka. Když příslušníci jiných kultur viděj, jak tady hýčkáme ty psy, tak to jim působí pohled na zlovolné šílence. "Já mám obecně rád zvířata, ale kdybych mohl všechny psy vyhnat , udělal bych to" dodává. Mezi evropskou populací je mnohde 1,4 dítěte na ženu za její reprodukční život. Asi při 2,1 je reprodukce obnovující se. Když Evropu ohradíme , kdo bude vyvážet popelnice. Kdo bude měnit plenky starcům v LDN? Je to velmi podobné pozdnímu Římu. Také byly obavy z barbarů, co stojí na hranicích. Úplně základní problém je, že nevidíme vlastní pokračování. A člověk je dnes za vlastní rozmnožování trestán. Mír rodinu dnes představuje handicap. Trefně to v prvním dílu tohoto dokumentu řekl syrský uprchlík , doma povoláním asistent plastického chirurga na sále, v Německu umývač zadků a těšitel umírajících pacientů: "Toto je jiná kultura. Práce zde je na prvním místě. Je i před vlastní rodinou, před vámi samými, přede vším. Takhle nemůžu žít". Vladimír Komárek ještě říká, že se v EU dojemně staráme o každého modráska. Kdyby v Alpách tak ubývalo svišťů či kozorožců jako obyvatel, to by bylo nových grantů , to by se bylo na poplach. Ale Středoevropan jako by nebyl tvor boží. V dokumentu vidíme bizarní řešení - za peníze daňových poplatníků dováží evropská pohraniční stráž Frontex nové obyvatele do Evropy. Psycholog Jeroným Klimeš říká, že během života každé generace žen již třetina vymře. V tomto dokumentu mě pobavil syrský uprchlík, kterému Němci našli bydlení na vesnici, či spíše maloměstě Bad Nenndorf: "Myslel jsem, že Evropa bude hlučnější. Víte, znali jsme ji jenom z amerických filmů. Lidé tančí v ulicích, více života". Té české mladé fenky, která mezi běženci pobíhala tak dlouho , až otěhotněla mi bylo líto. Vladimír Komárek říká, že když je jasné, že rozmnožování z vlastních sil nějakým způsobem vázne, pak už je jediná možnost ji nějakým způsobem doplňovat ze společností jiných. A klade se důraz , aby se přistěhovalci co nejrychleji asymilovali a přijali naše hodnoty. No, aby dopadli tak jako my, posléze? Nic se pro to žádným způsobem nedělá. Vidíme propagandu environmentální, obchodní, politickou a další, ale prakticky nikde není propaganda v tom smyslu, že by se ta společnost měla reprodukovat. ()

salamandrr

Dobře natočeno, žádné přehnané emoce, žádné tlačení toho či onoho názoru. Jen fakta a rozhovory s uprchlíky, obrázek ať si udělá každý sám. Nejlepší je možnost vidět ty lidi po dvou letech v eropě a přeptat se jich na život. Ani jeden není šťastný a jejich sen o Evropě bývá naplněn jen částečně. Btw souhlas s přehnanou reklamou na mall tv, je to děs ()

Matthew013

Výborný seriál o skutečných příbězích skutečných lidí.MUSÍME SI POMÁHAT! Dost mně ale teda tam serou ty reklamy co na vás vyskočí každejch 10 minut. ()

garry odpad!

Další pořad z kampaně islamizace Evropy nám nehrozí. Neziskovky bez uprchlíků by těžko vykazovaly činnost. Proč někdo nenatočí seriál o 9 milionech Ukrajinců v podobné situaci? To jsou srdceryvné příběhy. ()