Elita

Španielsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (viac)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Recenzie používateľa Yardie k tomuto seriálu (5)

Elita (2018)

Co napsat k celému seriálu... Vše jsem detailně napsal v recenzích k jednotlivým sériím. Zajímavá koncepce, styl vyprávění a hlavní zápletka (zločin), což seriál povyšuje nad obyčejný seriál o milostných radostech a slastech dospívajících, byť z vyšší třídy. Bez toho by to byla opravdu kombinace Beverly Hills a Školy zlomených srdcí. Daří se to dobře skloubit, i když milostných scén by mohlo být mnohem méně. První dvě série velmi dobré, třetí slabší a ve čtvrté je tam zločin jen tak mimochodem a to hlavní je co nejvíce milostných scén. Ta už neměla vzniknout. Howgh! ()

Série 1 (2018) (S01)

Ona je to vlastně taková kombinace Beverly Hills a Školy zlomených srdcí. Jo, až tak jsem už starý, že tohle pamatuju. :-) Je tam spousta takové té teen vaty - vztahy, má mě rád, nemá mě rád apod. Ale je to natočeno tak chytlavě a poutavě, že i to člověka vlastně baví. Je to postaveno trošku více do dospěla, není to úplně nějaké vyloženě pubertální nebo jak to nazvat. Navíc je to okořeněno sondou do života zlaté mládeže, různých kultur, vyšší vrstvy, různé sexuální orientace. A styl vyprávění je také velmi zajímavý a chytlavý. Navíc a to nejpodstatnější je to, že je tam ten nosný příběh, resp. zápletka. Sice by se dalo omezit množství milostných scén, které tam byly asi jako lákadlo pro mladé a ději myslím nijak nepřispěly, na druhou stranu je zase v době hyperkorektnosti příjemné vidět takovou otevřenost. Dalším plusem byly celkem nekonstantní sympatie s hlavními protagonisty, kdy se to přelévalo ze strany na stranu - chvilku člověku lezl na nervy jeden, potom druhý a první byl v pohodě apod. Takže to člověka pořád ba ví a do konce navíc nebylo zřejmé, co se stalo. Takže spokojenost. Na jednu stranu fakt spíše pro mládež, ale natočeno tak dobře, že i nás starší to chytne. Howgh! ()

Série 2 (2019) (S02)

Podobný koncept jako v sérii 1 co se týká stylu vyprávění a posunu příběhu. Trošku jiná hlavní zápletka, nové postavy, které seriál oživí. Opět se zažívají i standardní trable, podobné první sérii. Kvalita celkem zůstává, neznámé také až téměř do konce, i když jsem už tušil, v podstatě pořád "to samé", ale stále natočeno velmi dobře, baví to, chytne to. Howgh! ()

Série 3 (2020) (S03)

Třetí série pokračuje v duchu prvních dvou, není moc co napsat více. Nicméně, už to nemá úplně takovou kvalitu a napětí. Není to špatné, to ne, ale první dvě série mi přišly silnější, napínavější, tajemnější. Tady mi to už jemně navozovalo nastavovanou kaši. Ale pořád dobře nastavovanou. Nejsou to tedy čisté 4, takových 70%. Už se asi koncept a téma vyčerpalo, nevím, co bude ve 4. sérii, jestli se to už opravdu nepromění v nějaký seriál čistě o mladých a jejich trablech. Uvidíme. Každopádně, pořád se na to velmi dobře kouká a baví to. Howgh! ()

Série 4 (2021) (S04)

Tak zde ženu jako u Zámku a klíče druhé série pochválit nemohu za výběr - opět jsem se dívat nechtěl. :-) :-P Bohužel, stalo se z toho to, čeho jsem se trošku obával po třetí sérii a co jsem psal i do recenze. Stalo se z toho "drama" pro mladé, kde zločin je zde jen něco do počtu a zbytek se točí kolem vztahů a toho, aby bylo ukázáno co nejvíce milostných scén a co nejotevřeněji. S čímž problém nemám, ale čeho je moc, toho je příliš. Když bych tohle vynechal, mám minimálně o díl méně. A kdybych se soustředil jen na to nejpodstatnější, tak to smrsknu do 2- dílů. Tohle opravdu mělo daleko do první série, i do třetí, která se mi líbila nejméně zatím. Howgh! ()