Čerkasy

(festivalový názov)
  • Česko Čerkasy (viac)

Film Čerkasy je inspirován skutečnými událostmi, ke kterým došlo na jaře 2014. Dva kamarádi Myško (Jevhen Lamach) a Lev (Dmitrij Sova) slouží na minolovce Čerkasy v době, kdy ze země po protestech v Kyjevě utíká bývalý prezident Viktor Janukovyč a na území ukrajinského poloostrova Krym se začnou objevovat tzv. zelení mužíčci. Ruské jednotky zablokují záliv jezera Donuzlav a znemožní tak sedmi lodím ukrajinských námořních sil vplout do Černého moře. Jedna válečná loď za druhou se vzdává, ale minolovka U311 Čerkasy se rozhodne i v tak beznadějné situaci postavit na odpor. (Týden ukrajinského filmu)

Robur888

Nikdo nás nepřipravoval na válku s bratrským národem. // Je to jeden z těch filmů, který mě skutečně chytil. Zároveň je nutné přiznat, že film není určen pro běžného diváka, který nemá slušné povědomí, co se na Krymu v roce 2014 stalo. Neinformovaný divák se jen dívá na ubíhající scénky, které do sebe příliš nezapadají a film mu musí nutně připadat zmatený a nejasný. To ale nebyl můj příklad. Někdy útržkové, ale o to zajímavější střípky dokreslující děj. Život v krymské vesnici, alkohol, šikana na lodi, revoluční dění v Kyjevě běželo vlastně jen na pozadí a bylo od života námořníku tak daleko, přátelství a společná družba s ruskými vojáky, s rusy propletené rodiny a vztahy, Зелені чоловічки (Zelení mužíčci), kteří se po Krymu pohybovali, společné ukrajinské cvičení s NATO (ano z pohledu rusů je to muselo slušně vytáčet) apod. Přiznám se, že jsem sledoval celkový děj a postavy hlavních hrdinů mi splývaly s ostatními a nikterak nevystupovaly. // Kamera, střih na velmi vysoké úrovni. // Neviděl jsem tam ani propagandu a stavění se Ukrajiny do role oběti. Ano, skrz na skrz nesympatický kuchař byl rus a zbabělec, ale i to se přece může stát. No a píseň Voiny sveta (Bojovníci světla) běloruské skupiny Lyapis Trubetskoy, kterou se námořníci nabudili, skutečně tehdy při revoluci rezonovala (připomíná mi něco jako Motlitba pro Martu od Marty Kubišové v roce 1968). // Docela bych i věřil, že před ruskou invazí na Ukrajinu se na tento film dívala ruská generalita a možná i samotný Putin, a proto dospěli k závěru, že obsazení Ukrajiny bude jen klidná záležitost. Polovina armády se k nim přidá a druhá polovina se po chvíli sama vzdá. Jenže ukrajinská armáda 2022 není ukrajinská armáda a námořnictvo 2014 a Kyjev, Hostomel či Charkov nejsou Sevastopol, Simferopol či Kerč. ()

honza.g

Většina zdejších hodnocení (tedy těch, co se drží filmu) má v zásadě pravdu, je to film divný, pomalý, nedotažený, nepřehledný, ale ne špatný. O to víc vyniká, když velmi podobná hodnocení vedou k bodování v rozptylu 2 až 4 hvězdy. Pravděpodobně se v tom odráží nejen obvyklý důvod, že každý má svou vlastní laťku (někteří mi připadají, že každému filmu dávají jen 4 nebo 5), ale i to, že tentokrát mnozí do hvězdiček promítají svůj postoj k realným událostem na Ukrajině. ()