Přítelkyně Lora Mae, Deborah a Rita vyrazí na jednodenní výlet lodí. Těsně před vyplutím poslíček doručí dopis, adresovaný všem třem. Kamarádka Addie jim v něm oznamuje, že právě navždy odešla z města s manželem jedné z nich. Neprozradí však jeho jméno. A tak všechny tři ženy stráví den v pochybách a ve vzpomínkách na vzlety a pády svého manželství. Lora Mae se provdala za svého šéfa, ten si však myslí, že to udělala kvůli penězům. Emancipovaná Rita si slušně vydělává jako autorka rozhlasových pořadů a konkuruje tak vlastnímu muži. Deborah o sobě pochybuje kvůli své neschopnosti správně vystupovat ve společenských kruzích. Ani jedna z nich neví, co ji čeká po návratu domů...

Americký film scenáristy a režiséra Josepha L. Mankiewicze vznikl podle románu Johna Klempnera, který se však jmenuje Dopis pěti manželkám. Filmový příběh s nezvyklou zápletkou získal dva Oscary, za scénář a režii. Nominován byl ještě v kategorii Nejlepší film. (oficiálny text distribútora)

vitekpe

Oscarove konverzacni dilko, ktere udrzi vasi pozornost celych 103 minut v pohode... Pro mne osobne nejvetsim prekvapenim velmi prijemny vykon Ann Sothern a pak samozrejme krasna Linda Darnell. Kirk Douglas i legendarni Thelma Ritter vynikajici. Jeanne Crain me (snad jen protentokrat) bohuzel nejak nechytla u srdce. Mohlo to byt roli... Zajimavosti je take "herecka" ucast dalsi legendy a to Celeste Holm, ktera zde byla pouze hlasem klicove (byt ve filmu ani jednou nespatrene) postavy Addie Ross :-) ()

Exkvizitor

Dopis třem manželkám je na svou dobu zajímavě strukturovaný a relativně otevřený film, který mi ve všech směrech připadá jako příprava na Vše o Evě, kteréžto své nejslavnější dílko Mankiewicz natočí o rok později. Podobné postavy (hrané často stejnými herci) zde vedou podobné dialogy o podobných problémech. Oba také disponují podobně chytře napsanými, avšak místy poněkud schématickými a didaktickými scénáři. Eva je asi přece jen o něco málo lepší - že by si zasloužila o tolik Oscarů víc se mi ale nezdá. ()

Matty

Další z mnoha amerických filmů z první poloviny 20. století, u nichž přílišné spoléhání se na dialogy nebylo pouhou z nouze ctností. Ony totiž byly i časy, kdy režisérům k natočení sevřeného dramatu stačil skvělý scénář a kvalitní herecké obsazení. Tvůrci současných filmů se nechávají příliš unášet téměř neomezenými možnostmi formálního pojetí díla a jaksi zanedbávají stránku obsahovou. Dopis třem manželkám je zrežírován velmi obyčejně, skoro až nenápaditě, nicméně disponuje scénářem dostatečně kvalitním, aby udržel mou pozornost po celou dobu svého trvání. Drama o šesti postavách, jehož začátek mi asocioval seriál Zoufalé manželky, tvoří z větší části tři dlouhé retrospektivy, jejichž prostřednictvím sumírují ženské hrdinky vztahy ke svým manželům. Nečekaná pointa pak nabízí uchopení příběhu z docela odlišného úhlu. Chytře pojatý scénář mísí vypjaté hádky a citlivá vyznání lásky s jízlivým humorem a nevyhýbá se ani kritice americké společnosti. Stačí jen číst mezi řádky. 80% ()

kaylin

Snímek "Dopis třem manželkám" si rozhodně zaslouží vaši pozornost, protože už od začátku má zajímavý scénář, který ale má tu sílu, že postupem času nic neztrácí z vašeho zaujetí a budete až do konce sledovat, jak to celé dopadne. Jsou zde dobří herci, ale nechávají vyniknout příběh, což je důležité. ()

Skip

Tři manželky a jeden dopis, v němž je jim oznámeno, že jeden z jejich manželů odešel s dávnou přítelkyní. Všechny ji znají, všechny ji pomlouvají, všechny mají důvod k obavám, že to bude právě ten jejich manžel, který se už večer nevrátí domů. Pointa je pro mě trošku skřípající, ale to nic nemění na tom, že je to skvěle natočený a především skvěle zahraný film se spoustou výborných dialogů. P. S. Při záběrech z domu Lorny Mae, kdy se celý dům roztřásl, jak kolem něj projížděl vlak, jsem si říkal, jestli se náhodou David Fincher neinspiroval v tomto filmu a nepoužil pak podobnou situaci v Sedm, kdy metro učiní z bytu jednoho z hlavních hrdinů "vibrující domov". Kdo ví?:-) ()

• Film byl natočen podle novely Johna Klempnera Dopis pěti manželkám. Při přechodu na filmové plátno byly dvě manželky odstraněny. (Kulmon)
  • Scénárista John L. Mankiewicz sváděl boj s americkými cenzory, kteří mu nepovolili slova jako "laxative" a "toilet". Jako pomstu použil víceznačná slova "penetration" a "saturation". (Kulmon)