Vdova Penelope Keelingová (Vanessa Redgrave) má už mierne cez šesťdesiat – a práve sa bez súhlasu lekárov nenápadne „vyparila“ z nemocnice, pretože sa chcela venovať svojej obľúbenej záhradke! No jej podlomené zdravie sa opäť ohlási, a tak si Penelope postupne uvedomí, že jej čas na tomto svete sa zrejme pomaly, ale isto kráti a čoraz častejšie sa začne ponárať do spomienok... Jej dospelé deti Nancy (Victoria Hamilton) a Noel (Charles Edwards) jej však nedoprajú pokojnú starobu, skôr naopak – zbytočne jej komplikujú život! Dôvod je viac ako prozaický: Penelope vlastní niekoľko veľmi vzácnych obrazov svojho otca, slávneho maliara Lawrencea Sterna (Maximilian Schell) – a jej potomkovia si na ne brúsia zuby! Mimochodom, tým najcennejším, temer neohodnotiteľným je maľba Hľadači mušlí, na ktorej je zachytená mladučká Penelope zbierajúca mušle na malebnej pláži v Cornwalle... Zdá sa, ako by potenciálne dedičstvo nechávalo chladnou len Penelopinu ďalšiu dcéru Oliviu (Victoria Smurfit), ktorá mame zabezpečí príjemnú spoločníčku mladej siroty Antonie Königovej (Stephanie Stumph). (TV Doma)

Skuby47

Jedna ze známějších romancí Rosamunde Pilcher, která se německé televizi docela povedla. Asi to bude tím, že se zde prolíná současnost s minulostí a je tím snímek jakýmsi způsobem ukotven v čase a příběh je skutečnější a barvitější. Nepopiratelný je vliv anglické spoluúčasti, ať už herecké nebo režijní. Většina filmů podle této autorky se odehrává totiž v blíže nespecifikované době, kdy reálie jsou spíše historické a používaná technika – mobily, počítače, automobily je moderní, čímž se příběh stává nevěrohodný a kýčovitý. Jen ve zdejší databázi je na padesát filmů natočených podle románů této autorky a vesměs jsou velmi nízce hodnoceny. Velký podíl na tom zajisté mají muži, což je pochopitelné, protože jsem se za celý svůj život nesetkala s chlapem, který by si četl zamilovaný románek určený ženám. Myslím, že dámská část divaček by byla shovívavější, protože kdo by neměl rád dobré konce. ()

eFOXsize

Zrovna tento kousek ušel, nutno říct. Našlo se tam pár skutečně dobrých scén a nebylo tam ani tolik zubyrvoucích nesmyslů, které jsou obvykle neodmyslitelnou součástí příběhů od RP, takže přibila hvězda navíc :-) Všechny příběhy RP jsou na jedno brdo, některé scény jsou tak pitomé, nelogické, že to vyvolává hysterický smích. Je to přesazené, nesmyslné, nereálné... I tak to má velké procento diváků. Hvězdu dávám za to, že to lze po boku senoira pak vydržet a za to, že prostředí, ve kterém se natáčí je opravdu krásné. ()