Vraždy podle Agathy Christie

• Francúzsko Les Petits Meurtres d'Agatha Christie
Rozhovor 2
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Francúzsko, (2009–2023), 73 h 52 min (Minutáž: 89–99 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Nancy Tate, Guillaume Bienvenu, Vincent Winterhalter, Quentin Baillot, Cyrille Thouvenin, Josiane Lévêque, François Toumarkine, Stéphane Caillard (viac)

Světoznámé detektivní příběhy spisovatelky Agathy Christie dostaly novou, neokoukanou podobu. Jsou šik jako nikdy předtím! První série seriálu diváky zavede do stylové Francie 30. let 20. století. Zdánlivě přísný komisař Larosiére (Antoine Duléry) a až přespříliš snaživý inspektor Lampion (Marius Colucci) jsou dvojka, které neuteče žádný kriminálník. Vraždy podle Agathy Christie jsou důmyslné, vtipné, sexy, a rozhodně neodolatelné! Čekají vás stylová auta ze 30. let, rozlehlá sídla francouzské smetánky s nádherně upravovanými zahradami i působivé dobové kostýmy... S postavami poněkud nevrlého komisaře Larosiéra, který má rád svůj klid, a především popichování svého mladšího kolegy, a inspektora Lampiona, nesmělého detektiva-začátečníka, který je však chytřejší, než si sám myslí, se diváci poprvé setkali v minisérii Malé rodinné vraždy (Petits meurtres en famille). Ta u diváků sklidila takový ohlas, že se francouzská televize rozhodla natočit dalších jedenáct epizod se stejnými postavami v rámci seriálu Vraždy podle Agathy Christie (Les petites meurtres d’Agatha Christie). Předlohou komisaře Larosiéra a inspektora Lampiona v první sérii byli Hercule Poirot a kapitán Hastings. Seriál byl následně prodloužen ještě o další dvě série, každou z nich však zasazenou do jiného časového období. Zatímco první série se odehrává ve 30. letech 20. století, druhá série představila nové postavy ve Francii na přelomu 50. a 60. let. V roce 2019 pak bylo oznámeno natáčení třetí série, ve které se opět nové postavy představí v letech 70. (TV Prima)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (9)

Malé vraždy Agathy Christie: Zkouška neviny (2009) (S01E02)

Ve srovnání se stejným případem zpracovaným BBC pro slečnu Marplovou tomuto chybí tíživá atmosféra. Každý v povedené rodince pěti adoptovaných a později zpola osiřelých dětí a jejich "otce" sice podezřívá každého, ale všechno je vlastně v ažůru, protože to tvůrci hned shodí nějakým vtípkem, nejčastěji na adresu poskoka Lampiona. Služebnictvo je také volaké čudné. Vztahy mezi postavami se tak nějak odehrávají, ale nemáme pocit, že bych chápal proč. V tom byli Britové lepší. Ale jinak Frantíci v ničem moc nezaostávají. Dokonce i herce typově zvolili podobné těm z britského zpracování (sekretářka, nejmladší dítě, ...). Dívat se na to dá bez újmy na zdraví, ale agathomilci opatrně, ta vaše sekta je citlivá, tak aby vám nepraskla žilka nebo se neobjevil tik v oku. Závěrečné vysvětlení se podle mě nedá uhádnout. Indicie sice jsou, ale chybí motiv. Ten si inspektor vycucá z prstu, ale ono to v britském zpracování není o mnoho lepší. Taková prostě filmová zpracování Agathy obvykle bývají. Divák nikdy neví vše a nemůže pachatele vystopovat, leda uhádnout. Jestli je to tak i v předloze mohu posoudit jen nedokonale, protože jsem čtení vzdal po několika poirotových povídkách. Nuda. Fakt nuda. Ale i v povídkách téměř vždy bylo něco, co Poirot vytáhnul na závěr a čtenář nemohl mít tušení, neboť se mu nedostalo informací. Takže za mne je to feature, nikoliv bug. Smiřte se s tím nebo se dívejte na něco jiného. ()

Agatha Christie: Malé vraždy v rodine: Príliv a odliv (2011) (S01E08)

Larosiere je zkrušen smrtí svého přítele, který mu byl jako otec. Nedá se odradit, aby jeho smrt, která vypadá jako nehoda, nevyšetřoval coby vraždu. Do toho jej zasahuje deprese a ztráta smyslu života. Jeho šarm se vytrácí a Lampion má plné ruce a ústa práce, aby jakž takž udržel otěže celého případu. Jako v mnoha dalších dílech je počínání obou detektivů spíš směšné než že bych měl pocit, že jsou sto se dobrat dopadení vraha. Tvůrci to podle mne přehání s "humorem" na jejich účet. Nemají kredit, nevěříte jim, celou dobu působí jako Pat a Mat, ale nakonec to vždy jako zázrakem rozlousknou. V tomto vidím hlavní nedostatek celé první série. Z druhé, která je o dost lepší, si do tohoto dílu odskočila novinářka Avril, ovšem tady v roli podezřelé zlatokopky, jejíž bohatý manžel zemřel pár dnů po svatbě. A Laroisere jí má odhalit jako vražedkyni. Jestli to tak dopadne či nikoliv si nechám pro sebe, ale musím říct, že Blandine Bellavoir mi v roli vadila. Hrála ji skoro stejně jako později Avrilovou, takže se bojím, že ani nic jiného neumí. Ani vzhledově se záplavou zrzavých vlasů podivného střihu mi tam neseděla. Ale jinak je celý děj dost podobný britskému zpracování a až na naprostou nedůvěru k detektivům a laciné vtípky mu vlastně nemám co vytknout. ()

Zapomenutá vražda (2012) (S01E10)

Agathu nežeru, naopak mne její povídky zatím dost nudí. Romány jsem nezkusil. Nemám tedy předsudky, proto mne tyto francouzské kousky baví. Britská verze s Geraldine McEwan v roli Miss Marple je  ale přece jen lepší. Tady to musela zachraňovat rajcovni psycholožka a psychoanalytický rozbor erektilní dysfunkce v blázinci. Pak odpustím i dost nepochopitelný vztah Lampiona a hlavní podezřelé. ()

Zlatá brána otevřena (2015) (S02E08)

Případ v ulici Hickory po francouzsku, jen místo diamantů se jede v drogách. https://www.csfd.cz/film/75613-hercule-poirot/89281-pripad-v-ulici-hickory/recenze/?_fid=b2wo  Velice pěkné, dramatické, barvičky a dokonalé kostýmy a různé jiné serepetičky. Nechybí vtip, herci jsou dobří a má to šmrnc. Tohle má na prime time na slušném kanále! *********** Je vtipné, jak si každý jinak poradil s anglickou říkačkou Hickory Dickory Dock o myši a hodinách. Britové tam scény s myší mají a říkačka podmanivě podkresluje dramatické situace, takže hádám, že v literární předloze to bude právě tak. Frantíci se na to vykvajzli, což udělali dobře, a pojmenovali epizodu Penzion Vanilos. Sice lehce nesmyslně, když paní domácí byla v britské verzi Řekyně, což ovšem sestra sekretářky Marlene není, tak holt musel být její zesnulý manžel. No guláš. Ale vůbec nejpitoměji se k tomu postavil překladatel do češtiny, který tam musel vecpat českou říkanku o zlaté bráně, která s tématem vůbec nesouvisí, jen je to jakoby paralela s tou britskou a která se pravděpodobně objevila v knize. Ale ve francouzské verzi žádná říkanka není. Pokud jste dočetli až sem, jistě uznáte, že vám to také nedává smysl. No bizár, no. ()

Oznamuje se vražda (2015) (S02E11)

Mně se tyto barevné a šťavnaté předělávky staromilských detektivek libí, ale tady to Frantíci už kapánek přepískli. Na samotnou detektivku zbylo tak 15 minut, zbytek se řeší vztahové a milostné pletky podezřelých, ale i detektiva Laurence a nové patoložky. Marlene a povýševší (for grammar nazi: je mi jedno, jestli mám ten přechodník dobře) redaktorka do toho podkuřují tu jedné, tu druhé straně. Znal jsem zápletku ze Slečny Marplové a tady ji kupodivu nechali tvůrci celkem v původním stavu. Jen ji prostě zalili vydatnou porcí omáčky, která asi nebude chutnat všem. Já si pošmákl mírně nadprůměrně. ()

Plavý kůň (2016) (S02E13)

Viděl jsem snad všechna filmová či televizní zpracování a dokonce četl novelu. Tato barevná, navoněná a cingrlátková verze mi unikala, ale už mám splněno. Není nijak výrazně horší. Každý tým filmařů si něco pozměnil, Frantíci zcela ubrali jednu čarodějku a venkovský hostinec nahradili věštírnou v lunaparku. Ten je mimochodem moc pěkný a halucinogenní pasáž jak jde sekretářka pro nápoj lásky je ozdobou tohoto dílu. Také graduje vztah komisaře Laurence k patoložce. Tato linka se mi vždy líbila, jak padla kosa (Laurenc) na kámen (doktorka). Ale v tomto díle se mu dostane nemalé satisfakce...aby mohla vzápětí přijít další facka. :-D No ale zpět k detektivní lince. Není to podáno špatně, jen občas těžko uvěřitelně. Lékárník je otravný až moc, podezřelý majitel lunaparku je zase až příliš bohorovný a jakoby vševědoucí, Laurenc velebí ateismus (jaký je to rozdíl oproti charakternímu, oduševnělému až zduchovnělému katolíkovi Poirotovi) a hádá se s knězem o to kdo má většího, ehm, spravedlnost, novinářka dělá volavku (jak galantní, komisaři!) a sekretářka do toho dělá to svoje och a ach a řasová tornáda a kukuče, tentokrát ještě podpořené peripetiemi s nápojem lásky (škoda, že šarádu nedohráli tvůrci do konce - co policejní šéf, ten po ní pálí pořád, ale lékárník, to by bylo šťavnaté!). Ale všechno do sebe vlastně pěkně zapadá. Až na příliš povrchně prokreslené přátelství mezi novinářkou a jednou z obětí a také hodně velké zločinecké šlápnutí vedle - jak to, že umírá doma s macechou? Fígl byl právě v tom, že ten, kdo si vraždu přál a vsadil si na ni m být v době úmrtí v zahraničí a dokonce to zazní i v tomto dílu, ale macecha je doma! No nic, to se dá přehlédnout. Suma sumárum je to fajn díl a celá série mě baví. Jen to není skoro vůbec detektivka, spíš taková retro romantická konverzační komedie s detektivními prvky. ()

Karibské tajemství (2016) (S02E16)

Britové tam slečnu Marplovou vyslali, ale Frantíci asi šetřili, takže nám servírují Karibské tajemství bez Karibiku. Však se to tak francouzsky vůbec nejmenuje! Opět přehmat české lokalizace. Propána proč? Jinde se netradičních názvů nebáli! Takže místo Karibiku se potulujeme po nemocnici a řešíme přibývající mrtvoly. Tedy ani moc neřešíme, spíš se bavíme kouzelným trojúhelníkem komisař - sekretářka - reportérka. Případ se nakonec jako obvykle vyřeší v posledních 10 minutách a tak nějak sám. Asi by ani žádná další mrtvola krom jedné nepřibyla. Vlastně mohli vraha nechat v klidu jít, mohl být v Kapsku opravdu medicíně prospěšný. Tak, jak to u TV nebo filmových zpracování Agarty Christie bývá, nejde ani tak o to zabránit vraždám, ale chytit vraha. Ha ha. Povedený díl, oddechovka, jak má být, ale milovníci detektivek musí plakat. ()

Rozbité zrcadlo (2017) (S02E18)

Nepovedený díl. Britské zpracování se slečnou Marplovou bylo úžasné. Frantíci sice něco zachovali, ale taky dost přidali (sex, drogy a rokenrol, pardon, dceru). Sice jsem aspoň dostal impuls se dovzdělat na téma tribadismus, ale jinak to bylo poněkud přeplácané a záměrně podbízející se. Kdyby aspoň ta lesbická scéna za něco stála, ale je natočena jako v mainstreamové hollywoodské produkci - lechtivá na hubě a provokující, ale vizuálně naprosto prudérní. Koukněte se na Mulholland Drive, jak má vypadat lesbická scéna! Přeplácaný díl, který vyměnil lako led mrazivý tah na bránu za načančané cukroví. ()

Tragédie o třech jednáních (2018) (S02E21)

Kontinentální verze je oproti ostrovní opět barevnější, odvážnější až lascivní, detektivní linii se věnuje až v druhém plánu a nebere si servítky a diváka lacině citově vydírá. Místo Vajíčka se totiž objektem zbožňování stane jedna z hlavních stálých postav a komisař Laurence má dvojníka. No podpásovka! Co mi vadí asi nejvíce je podivný závěr, kdy se scénář s psychologií postav moc nepáral a věty, které měly uklidnit rozjitřenou mysl, zněly tak hloupě, že snad musely být špatně přeloženy. Doufám. Jinak zajímavý díl a za Alici v prádélku půl hvězdy přidávám! ()