Vraždy podle Agathy Christie

• Francúzsko Les Petits Meurtres d'Agatha Christie
Rozhovor 1
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Francúzsko, (2009–2023), 73 h 52 min (Minutáž: 89–99 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Nancy Tate, Guillaume Bienvenu, Vincent Winterhalter, Quentin Baillot, Cyrille Thouvenin, Josiane Lévêque, François Toumarkine, Stéphane Caillard (viac)

Světoznámé detektivní příběhy spisovatelky Agathy Christie dostaly novou, neokoukanou podobu. Jsou šik jako nikdy předtím! První série seriálu diváky zavede do stylové Francie 30. let 20. století. Zdánlivě přísný komisař Larosiére (Antoine Duléry) a až přespříliš snaživý inspektor Lampion (Marius Colucci) jsou dvojka, které neuteče žádný kriminálník. Vraždy podle Agathy Christie jsou důmyslné, vtipné, sexy, a rozhodně neodolatelné! Čekají vás stylová auta ze 30. let, rozlehlá sídla francouzské smetánky s nádherně upravovanými zahradami i působivé dobové kostýmy... S postavami poněkud nevrlého komisaře Larosiéra, který má rád svůj klid, a především popichování svého mladšího kolegy, a inspektora Lampiona, nesmělého detektiva-začátečníka, který je však chytřejší, než si sám myslí, se diváci poprvé setkali v minisérii Malé rodinné vraždy (Petits meurtres en famille). Ta u diváků sklidila takový ohlas, že se francouzská televize rozhodla natočit dalších jedenáct epizod se stejnými postavami v rámci seriálu Vraždy podle Agathy Christie (Les petites meurtres d’Agatha Christie). Předlohou komisaře Larosiéra a inspektora Lampiona v první sérii byli Hercule Poirot a kapitán Hastings. Seriál byl následně prodloužen ještě o další dvě série, každou z nich však zasazenou do jiného časového období. Zatímco první série se odehrává ve 30. letech 20. století, druhá série představila nové postavy ve Francii na přelomu 50. a 60. let. V roce 2019 pak bylo oznámeno natáčení třetí série, ve které se opět nové postavy představí v letech 70. (TV Prima)

Recenzie používateľa chlievik k tomuto seriálu (2)

Agatha Christie: Malé vraždy v rodine: Päť malých prasiatok (2011) (S01E07)

Jedno smiešne hovno. Pokusy urazených Francúzov odplatiť sa Agathe Christie a anglickej filmovej produkcii za to, že ich zosmiešňujú v Poirotovkách, a aj za to, že frankofónneho detektívneho génia urobili Belgičanom. Lacný žiaľ len pokus urobiť niečo zaujímavejšie, hotový nepodarok, umelecký odpad, suchá slabota - charakterizujte si to ako chcete, ale ak chce niekto niečo urobiť ešte raz, nech sa do toho nepúšťa pokiaľ to nevie urobiť lepšie. Asi si to francúzska kinematografia neuvedomila dostatočne, keďže nevedia byť ani prirodzene sebakritickí - Francúzi boli vždy tak hlúpo hrdí na "to svoje", že sú dodnes až smiešni a trápni. Má to len jednu výhodu, a to tú, že robia kontinentálnej Európe aspoň nejaké meno, hoci kúsok strápnelé, a kompenzujú tým už aj tak riadne Američanmi zhovadenú svetovú filmovú tvorbu... Len škoda, že všetky televízne kanály v EU sú de facto v rukách Time Warner a AOL America, ktoré potom rozhodujú o tom, aké sračky pôjdu v telke, a Francúzom, tým namysleným národovcom, ktorí boli naposledy vo filme dobrí asi pred 35 rokmi, sa napokon nič neujde. Škoda. Komercia to dnes vyhráva, a tak sa niekto snažil urobiť niečo komerčne úspešné, ale bezvýsledne, je to na úkor akejkoľvek (aj tak nepravdepodobnej) kvality, a tým sa to stáva definitívne brečkou... Toto "dielo" upadne to do zabudnutia - dúfam, aj predpokladám. Ten film nestojí za nič. Škoda pri ňom tráviť dve hodiny života, nikto vám nevráti tie dve hodiny strávené nudou, keď posledných 40 minút doslova túžite, aby ten film už skončil, ale pozriete si ho, pretože Päť Prasiatok je jedno z mojich najobľúbenejších spracovaní vo verzii Poirota, tak som si chcel mrknúť, ako to urobili títo. Hovadsky debilne. Stále ten istý nevkusný prestih na hranie sa otca a dcéry na pláži, s nevkusnou imbecilnou pesničkou, pokusy o návrat do minulosti v prestrihoch s cynickými a odpornými výštekmi už v pohľade neinteligentného Larosiéra, tupé ponižovanie ešte hlúpejšieho Lampiona, a záver? Banda policajných blbcov spolu s niekoľkými naivnými dievčatkami a niekoľkými filckami z postele si povedia každý čo vie, a nejako "spoločne" dôjdu k záveru, k vyriešeniu zložitej záhady? - NEMOŽNÉ! Zabúda sa na to, že poliši sú hlupáci a nevyriešia žiadne záhady skoro nikdy, len génius môže na niečo niekedy prísť, ale nikto iný, a génia v tomto filme proste nemáme ani keby sme ten film spievali :), vyriešenie vecí je vždy schopnosťou individuálneho mozgu, a nie druhotriednych desiatich hlupákov. Desať miliónov hlupákov nepríde ani na tisícinu percenta z toho, čo jeden jediný geniálny mozog pochopí a vydedukuje sám a kompletne. Taká je pravda. Neviem načo tento film robili? Zbytočná robota, zbytočne vyhodené peniaze. Krása Rachael Stirlingovej, vynikajúce herecké výkony, snové momenty, farby, ladenie scén, postupné a brilantné odovzdávanie dôležitých faktov, geniálne rozuzlenie - to všetko je z Poirota; a na druhej strane francúzske nič, hlúpy a nervácky Larosiére neschopný si ovládať svoje emócie (ak má niekto 40, je poliš, a je nervák, s istotou je to idiot!), plus debko Lampion, riešia, neporiešia, tak nejako nakoniec uhádnu. Blbosť. Jedna tupá blbosť. () (menej) (viac)

Agatha Christie: Malé vraždy v rodine: Príliv a odliv (2011) (S01E08)

Poirotova epizóda "Unesené prúdom" ako vždy neúspešne rekonštruovaná francúzskymi filmármi, kde dvaja debili, ktorí patria k treťotriednym policajtom, sa neustále hádajú, vzájomne si nactiutŕhajú, a nakoniec neviem ani odkiaľ prídu na riešenie prípadu, a vec patrične vysvetlia spoločne a pred všetkými tak, že sa to nechce rozumieť nikomu, len pár blbcom, ktorí nemajú večer čo robiť, a tak sa dívajú na túto hlúpu adaptáciu románu Agathy Christie. Nudné, díval som sa na to, odbiehal od telky, prepínal na porno, v podstate som uzrel asi 15% filmu, a aj s tým málom viem zhodnotiť film taký aký bol - SLABÝ! ()