Reklama

Reklama

Extase

(festivalový názov)
  • Československo Extase (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Eva, dcera velkostatkáře, se provdá za zámožného, ale o mnoho let staršího Emila Jermana. Již po návratu ze svatebního obřadu do luxusního pražského bytu pozná svůj omyl: manžel o ni jako o ženu nejeví žádný zájem. Senzitivní dívka trpí jeho chladem a staromládeneckým puntičkářstvím natolik, že se vrátí na otcův statek a požádá o rozvod pro nepřekonatelný odpor. Při koupání v rybníce se Eva seznámí s mladým stavebním inženýrem Adamem, pracujícím nedaleko na stavbě silnice. Muž je pravým opakem jejího manžela: vyhlíží sice robustně, ale chová se něžně. Za noční bouře jde dívka za ním do jeho domku a stane se jeho milenkou. Teprve nyní pozná milostnou rozkoš. Manžel dostane zprávu od soudu a rozjede se za Evou, k návratu ji však přesvědčuje marně. Na zpáteční cestě potká Adama a pochopí, o koho jde. Oba muži se zdrží ve venkovském hostinci, kam za Adamem přijede Eva... (ČSFD)

(viac)

Zaujímavosti (51)

  • Režisér Gustav Machatý nestihol dokončiť práce na snímke v dobe, ktorú mal rezervovanú vo vinohradských ateliéroch AB a z ich kapacitných dôvodov musel natáčanie presunúť do rakúskeho Schönbrunnu. (Raccoon.city)
  • Informácie o výrobcovi filmu sa dosť líšia. Na plátne sa síce objavuje logo Slaviafilm ako výrobca filmu, ale rok pred natáčaním odkúpil 94 percent akcií tejto spoločnosti Elektafilm, čím získal aj určité percenta v rakúskej filmovej spoločnosti Saschafilm, v ktorej ateliéroch sa film z časti aj natáčal. Film je niekoľkokrát spomenutý v zápisniciach zo schôdzí správnej rady Elektafilmu, zároveň ale na jeho výrobe pracoval ako vedúci produkcie riaditeľ Slaviafilmu Otto Sonnenfeld. (Raccoon.city)
  • Spoločnosť Elektafilm oznámila, že sa začali vyskytovať aj problémy s vývozom vlastných filmov do Nemecka. V prípade zákazu Extase (1932) v marci 1933 sa jednalo o komplikácie spojené s pôvodom režiséra filmu Gustava Machatého. Film údajne nemalo zmysel znovu predkladať k cenzúre, pretože za existujúcich politických pomerov by bol opätovne zakázaný. Správna rada preto hodlala počkať na priaznivejšiu situáciu. Elektafilm predložil Extase na opätovné cenzúrne konanie o pol roka neskôr, ale nemecké cenzúrne orgány rozhodli rovnako ako v predchádzajúcom prípade a snímku opäť zakázali. Na premietacie práva filmu už ale Elektafilm vopred vyinkasoval od berlínskeho Monopolfilmu zálohu vo výške 62 000 mariek. Okrem hrozby, že bude musieť vrátiť túto zálohu, by tak Elektafilm prišiel o ďalšie predpokladané zisky z požičovného, ktoré sa mali pohybovať okolo 680 000 korún. (Raccoon.city)
  • V roku 1966 bolo v tlači ohlásené, že producent filmového štúdia Elektafilm, ktorá bola za vznikom filmu, Josef Auerbach, vlastnil 25 000 stôp milostných scén, ktoré boli z filmu a kópií vystrihnuté. A pred uvedením na trh ich údajne spálil. Tieto scény považoval za príliš sexuálne. V roku 1952 o vystrihnutých scénach povedal, že boli skutočné. Hedy Lamarr (Eva Jermannová) sa touto poznámkou urazila a v neskorších rokoch to vyvrátila. (Raccoon.city)
  • Hedy Lamarr (Eva Jermannová) nebola prvou herečkou, o ktorej sa uvažovalo pre rolu Evy. Podľa mexickej filmovej hviezdy Lupity Tovar práve ona dostala ponuku na rolu Evy ako prvá. Tovar, zasnúbená s Paulom Kohnerom, ktorý bol v roku 1932 zahraničným obchodným zástupcom pre spoločnosť Universal v Berlíne, musela túto rolu odmietnuť, keď sa dočítala, že sa od nej vyžaduje, aby sa v jednej scéne objavila nahá. (Raccoon.city)
  • Keď sa prvý manžel Hedy Lamarrovej (Eva Jermannová), bohatý fašista, pokúsil kúpiť všetky kópie filmu po jeho vydaní, taliansky diktátor Benito Mussolini sa vraj svojej kópie odmietol vzdať. (Raccoon.city)
  • Pieseň v kaviarni pod holým nebom hrajú známi Comedian Harmonists. (Raccoon.city)
  • Hedy Lamarr (Eva Jermannová) pri konkurze do filmu klamala o svojom veku. V skutočnosti mala len 17 rokov. (Raccoon.city)
  • Prvý nepornografický film zobrazujúci ženu pri orgazme. (Raccoon.city)
  • Pre konzervatívnejších nemeckých cenzorov bola natočená alternatívna verzia nahých scén Lamarrovej (Eva Jermannová) kúpania, v ktorých bola čiastočne zakrytá strategicky umiestnenými kríkmi. (Raccoon.city)
  • Hedy Kiesler (Eva) vydala v roku 1966 knihu pamätí, ktorú nazvala "Extáza a ja - môj život ako ženy", kde uviedla: „Proti nahej scéne som protestovala, bola som predsa dievča z dobrej rodiny, ale hrozne som sa bála zrušenia zmluvy. Machatý hrozil, že ak odmietnem, tak film skrachuje a všetky straty si potom budú hojiť na mne. A tak som sa predsa len nakoniec upokojila a ako vyplašená laň som prebehla tých tristo metrov, ako ma pánboh stvoril." (Raccoon.city)
  • Kameraman Jan Stallich natočil niekoľko záberov, ktoré stále pôsobia ohromujúcim dojmom. Priviazal kameru ku krompáču jednému z kopáčov alebo kvapky vody padajúce z kohútika do veľkého suda snímal cez dno, ktoré bolo sklenené. (Raccoon.city)
  • František Horký zažaloval spoločnosť Slaviafilm a režiséra Gustava Machatého kvôli neuvedeniu spoluautorstva na kópiách a reklamných materiáloch. (Raccoon.city)
  • Natáčalo sa výhradne len medzi 6:00 až 15:00 hodinou za plného slnečného svetla, aby sa docielilo stabilných svetelných podmienok a predišlo sa tak možným nejasnostiam a ťažkostiam pri vyvolaní materiálu v pražských filmových laboratóriách. (Raccoon.city)
  • Aribert Mog o rolu Adama veľmi stál a režisérovi Machatému svoju spôsobilosť dokladal osobnými skúsenosťami v podobe "avantúry" prežitej počas pobytu v exotickej Perzii. (Raccoon.city)
  • Samuel Cummins sa v roku 1935 pokúsil prepašovať film do USA. Bol ale chytený americkými colnými úradníkmi a federálny maršal dal film spáliť. Až v roku 1940 po vystrihnutí všetkých neprijateľných nahých scén sa film do kín dostal po schválení od Produkčného kodexu. Niektoré štáty aj napriek tomu film odmietli, napríklad Pensylvánia. V štáte Massachusetts  sa film nesmel premietať v nedeľu. (Raccoon.city)
  • Film dostal od "Légie slušnosti" známku C, čo znamenalo zamietnuté. (Raccoon.city)

Súvisiace novinky

Zlatého lva si odnáší Joker

Zlatého lva si odnáší Joker

07.09.2019

76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové… (viac)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (viac)

Reklama

Reklama