Ostrov pokladů

(festivalový názov)
  • Francúzsko L'Île au trésor (viac)
Francúzsko, 2018, 97 min

V rekreačním středisku nedaleko Paříže se letní sezona rozběhla naplno a rozlehlý park, koupaliště i všemožné atrakce ožily mumrajem návštěvníků. Uvolněnou atmosféru plovárny dokreslují rozverní chlapci, kteří ostraze proklouzli bez placení, či mladíci usilující o přízeň pohledných dívek odvážnými skoky z vysokého mostu do vody. U výletníků, plavců, piknikujících skupinek či zaměstnanců střediska zprvu nacházíme úsměvné povahové rysy, předkládanými situacemi ale prosakují i pohnutější lidské osudy. Vhled do myšlení původních obyvatel Francie i přestěhovalců, kteří odpočívají právě zde, neboť na exotičtější dovolenou nemají prostředky. (MFF Karlovy Vary)

venca163

Instantní nostalgie a kempování na Rolavě už nikdy nebude stejný. Některý filmy nemaj atmosféru, tenhle má jenom atmosféru. "Já vim, ona chtěla jen využít a podojit prachatýho dědka. Já byl zas rád, že mam kolem sebe pěknou mladou holku. No..." #mffkv (70%) ()

Streeper

KVIFF 2018 - Jediný dokument, který jsem za celý festival viděla a úplná katastrofa to naštěstí nebyla. Ze začátku jsem sice na chvilku usnula (nebudu lhát), ale i tak jsem nepřišla o pointu dokumentu. Sám režisér řekl, že to pro něj byl návrat do dětství a já si to to koupaliště užívala s těmi dětmi v dokumentu. Nejvíce mě bavili dva bratři, kteří se společně učili, hráli si na rytíře a nebo se snažili vylézt vysoký kopec. ()

Vodnářka

Připomíná to trochu Humans of Prague, Humans of New York a podobné. Jedno místo na světě a příběhy osob trávících léto právě zde. Vzpomínky, vyprávění nebo střípky jejich životů právě tady a teď u jezera. Kaleidoskop světů jednotlivých postav - teenagerů, postaršího pána, dětí, zaměstnanců i vedení - které spojuje právě jedno rekreační středisko. Každý příběh nás přenese jiným směrem, chybí zde však pro dokument naprosto zásadní přesah mimo jednotlivé osoby. Pořád tedy postrádám důvod, proč vlastně takové snímky vznikají. ()

Brylin

Kaledoiskop příběhů, anekdot, rozpustilých i pohodových epizod jednoho léta v předměstském zábavním středisku v Cergy-Pontoise nedaleko Paříže. Zdánlivě nesourodý mišmaš dětí, dospívajích, rodin, hlídačů i penzistů ovšem spojuje příslušnost k jedné sociální vrstvě a dokument Gillaume Braca tak podává svědectví o nižší střední třídě ve Francii - většina pracuje, ale příjmy jim zdaleka nestačí na prázdniny u moře. Což ovšem neznamená, že by rezignovali na letní dovolenou. A zábavní park "Ostrov pokladů" jim dává příležitost zapomenout všední stres školních i pracovních dní na pařížských předměstích a užít si bezstarostné a pohodové léto. Mezi dvěma a třemi hvězdičkami. ()